Ha hozzám hasonlóan te is rengeteg időt töltesz a konyhában mostanában, valószínűleg te is azt tapasztalod, hogy a folyamatos főzés sok kreativitást igényel és hiába próbálunk ki egy szupernek tűnő receptet, az eredmény sokszor alul marad az elvárásunkon. Miért van az, hogy még a legegyszerűbb étel is sokkal finomabb egy étteremben? Nos, hoztunk pár tippet, hogyan lehet az otthon készített ételeket éttermi szintre emelni!
Vegyél minőségi hozzávalókat
Tényleg hatalmas különbséget jelent, a jó minőségű, organikus termékek és öntetek a legegyszerűbb ételeket is éttermi minőségűvé varázsolják. A só például olyasmi, amit minden ételhez használunk, mégsem foglalkozunk sokat a kiválasztással, pedig sok étteremben kóser sót használnak, de a tengeri só is nagyon hasznos – ha a végén veszed észre, hogy sótlan még az étel, ezt a utolsó pillanatban beleteheted. Ugyanígy van az olajjal is, nem kell feltétlenül felsőkategóriás olíva olajjal főznöd, de a végén használhatod, hogy kiemelje a legjobb ízeket, saláták, tészták, levesek esetében pedig például a mogyoróolaj remek választás.
Ruházz be a megfelelő felszerelésbe
Van egy gép, aminek minden konyhában kellene lennie, ez pedig egy nagyteljesítményű turmixgép – szinte minden más kézzel is megcsinálható, de erre szükség van.
Szervezettség
Egy étterem konyháján sok, különböző személyiségű ember dolgozik és főz együtt, de nem számít hol főzöl vagy hány segítő kéz áll rendelkezésre, 4 dolgot érdemes betartani a konyhában a maximális hatékonyságért.
- Előre készíts elő minden hozzávalót. Így biztosan nem marad ki semmi és tisztábban is tudsz főzni. Mérj, hámozz, szeletelj – így több figyelmet tudsz a főzésre fordítani.
- Legyen a munkafelület tiszta és rendezett, főzés közben takaríts. Legyen egy tál a pulton, amibe beleteszed a szemetet, maradékot munka közben és majd a végén kiüríted.
- Rendszerezd az eszközöket. Ha tudod, hogy mi hol van, sokkal hatékonyabban tudsz dolgozni, nem egyesével kell a kamrából kihordanod, amire szükséged van.
- Tervezz, hogy minél kevesebb legyen a veszteség. Fontos lenne megtanulni jól főzni, de még fontosabb megtanulni, hogyan ne pazaroljunk. A komposztálás, újrahasznosítás is nagyon lényeges, de ezek előtt egy lépéssel azt is tudni kell, hogyan használhatunk fel mindent. Az ecetes tartósítás például nagyon jól használható maradék zöldségek esetén és nem kell hozzá más csak só, ecet és víz.
Néha az egyszerűbb a legjobb
Nem kell különleges fogásokat készítened, ha egy egyszerű ételt jó hozzávalókkal készítesz el, máris érezhető lesz a különbség!