Miért fontos a nyújtás? A rendszeres nyújtásnak számos előnye van. Nemcsak a rugalmasságot növeli, hanem javítja a testtartást, csökkenti a stresszt és az izom- illetve ízületfájdalmakat is. Alakítsd ki a napi rutinod az alábbi gyakorlatokkal!
A NYÚJTÁS 4 FONTOS ELŐNYE:
1. Növeli a rugalmasságot
A rendszeres nyújtás segíthet növelni a rugalmasságot, ami elengedhetetlen az egészség szempontjából. A megnövekedett rugalmasság nemcsak a mindennapi tevékenységek elvégzését könnyíti meg, hanem lelassítja az öregedéssel járó csökkent mozgásképességet is.
2. Javítja teljesítményt a fizikai tevékenységek során
A dinamikus nyújtógyakorlatok elvégzése a fizikai tevékenységek előtt, bizonyítottan segítik előkészíteni az izmokat a nagyobb terhelésre. Ezért is fontos, hogy a bemelegítés során, nyújtó gyakorlatokat is végezzünk. Az élsportolók teljesítményéhez is jelentősen hozzájárul a rendszeres nyújtás.
3. Javítja a testtartását
Az izom-egyensúly hiánya, rossz testtartást eredményezhet. Egy tanulmány kimutatta, hogy a meghatározott izomcsoportok erősítésének és nyújtásának kombinációja, csökkentheti az izom- és csontrendszeri fájdalmakat, valamint segíti a megfelelő izomtapadást.
4. Segít csökkenteni a fejfájást
A feszültség és a stressz sajnos fejfájással jár, ami jelentősen megnehezíti a mindennapi életet. A megfelelő étrend, a hidratáció és a pihenés mellett, a nyújtás segít a leginkább csökkenteni a fejfájást.
Mi a különbség a passzív és az aktív nyújtás között?
A statikus nyújtások során egy adott nyújtógyakorlatot (pozíciót) kell kitartani bizonyos ideig. Jellemzően 10 és 30 másodperc között. A nyújtásnak ez a formája a leghatékonyabb edzés után.
A dinamikus nyújtások olyan aktív mozgások, amelyek szintén az izmokat nyújtják, de nem tartják ki az adott pozíciót. Ezeket a szakaszokat általában edzés előtt végzik el, hogy az izmokat felkészítsék a mozgásra.
Néhány nyújtógyakorlat, melyet mindennap érdemes alkalmazni:
#1 Egyenes hasizom nyújtása
#2 Külső ferdehasizom nyújtása
#3 Far- és combizom nyújtása
Mivel a törzs izmait az alapvető tevékenységek során (ülő- és álló munkát végezve is) folyamatosan használjuk, ezért mindennap szükséges lenne ezeket az izmokat lenyújtani. A hasizmokon kívül mellizmok és a hátizmok is a törzs izmok csoportjába tartoznak, melyet rendszeres „lógással” tökéletesen karbantarthatunk.
Ne feledkezz meg a járás során használt izmokról sem, azaz a comb-, a vádli- és a farizmok nyújtásáról.
A fenti gyakorlatokat rendszeresen alkalmazva elkerülhető a sérülésveszély és a nem megfelelő izomműködés is!