A stressz lehet egy érzelmi vagy fizikai válasz bármilyen eseményre vagy helyzetre, amely idegessé, frusztrálttá, ijedté vagy akár boldogtalanná tesz. Míg az időnkénti stresszrohamok akár pozitívan befolyásolhatják teljesítményünket, például egy versenyen vagy egy találkozón, a hosszan tartó stressz pusztítást okozhat a szervezetben. Annak ellenére, hogy a férfiak és a nők egyaránt megtapasztalják a stresszt, ez mindkét nemnél eltérően nyilvánul meg. A stressz sokkal komolyabb hatással lehet a nőkre, mint a férfiakra. Egyszerűen fogalmazva, a stressz sokféleképpen tönkreteheti a nőt, mind fizikailag, mind lelkileg.
Miért hat jobban a stressz a nőkre, mint a férfiakra?
A stresszhormonok másképp hatnak a nők testére, mint a férfiakra. Míg ezen a területen több kutatásra van szükség, a nők limbikus rendszere mélyebb, mint a férfiakban, ami miatt a nők mélyebben élik érzelmeiket. Ez arra késztetheti őket, hogy hosszabb ideig emlékezzenek a bántó és fájdalmas helyzetekre, elmélkedjenek róluk, és erősebb reakciókat váltsanak ki belőlük. A nőktől gyakran elvárják, hogy családi kötelezettségeiket és munkájukat egyidejűleg intézzék és mindenhol a maximálisat nyújtsák, ami miatt túlterheltnek érezhetik magukat. A gyerekeket el kell vinni iskolába, főzni kell, dolgozni kell, de jó feleség is szeretne lenni, illetve néha szüksége lenne egy kis „én időre”. Az ilyen helyzetek stresszt okozhatnak, amelynek érzése hosszabb ideig tarthat, és hosszabb ideig is magasan tarthatja ez a kortizolszintet, ami károsíthatja a szervezetet.
Mennyire lehet káros a stressz a nők egészségére?
Röviden: nagyon! Elsősorban érzelmileg hat a nőkre a stressz, ezáltal ingerlékenyek rosszkedvűek, mogorvák lehetnek, de elfajulhat a szorongásos depresszióig is. Fejfájásos tünetek jelentkezhetnek, ami migrénhez vagy tompa lüktető fájdalomhoz és szorító érzéshez is vezethet a fejben.
A stressz egészségtelen étkezési szokásokat is okozhat, például érzelmi evést, étkezések kihagyását vagy gyorsételek után nyúlást. Még ha a stresszes nők nem is fogyasztanak magas kalóriatartalmú ételeket, a kortizol lelassítja az anyagcseréjüket, aminek következtében a szokásosnál kevesebb kalóriát égetnek el, így a súlyuk is gyarapodhat.
A stressz okozhat menstruációs problémákat, libidó csökkenést, vagy gyomorproblémákat, rossz alvásminőséget és gyengítheti az immunrendszert.
Hogyan csökkentsük a stresszt nőként?
Ha olyan nő vagy, aki ki akar szabadulni a stressz bilincseiből, íme néhány dolog, ami segíthet:
* Próbálj felírni egy listát azokról a dolgokról, amelyek stresszt okoznak, és nézd meg, mit tehetsz ezek csökkentésére.
* Vezess naplót, és írd le gondolataidat, érzéseidet!
* Mozogj rendszeresen, és fordíts különös figyelmet az egészséges ételek fogyasztására!
* Csökkentsd az olyan szokásaidat, mint a dohányzás vagy az ivás
* Válassz egy új hobbit!
* Meditálj rendszeresen
* Gyakorold a figyelmességet és a hálát
* Használj kevesebb social media felületet!
* Gondoskodj a napi 6-8 óra alvásról!
* Tarts énidőt rendszeresen: menj el wellnesselni, vagy ha van lehetőséged vedd számításba a szauna vásárlás gondolatát, így az otthonodban kényeztetheted magad – a szauna pedig köztudottan jó hatással van a stresszre!
* Ha szükséges, kérd szakember segítséget: egy pszichológus vagy terapeuta hatalmas változás hozhat az életedbe!