Tippek az első megfázási szezonhoz
Orvosi tippek
Az influenza megelőzése érdekében a kisbabáknak 6 hónapos korukban javasolt védőoltást adni, majd egy ezt megerősítő oltást négy héttel később. 5 éves korukig minden évben egy-egy oltást kell végezni náluk. Fontos az is, hogy a gyerekek minél kevésbé érezzék magukat kellemetlenül a betegségek alatt. Ennek érdekében tartsd kéznél a gyermek paracetamolját és ibuprofénjét a lázas időszakokra és tájékozódj előre adagolásukról, amelyet a gyermek súlya határoz meg.
Amint megindul az orrfolyás, helyezz párologtatót a gyerek hálószobájába, hogy nedvesen tartsd az orrjáratait, ami megelőzi a váladék sűrűsödését és kiszáradását. Használhatsz továbbá sós orrtisztítókat is. Ezek spray vagy csepp formájában is megtalálhatók a patikákban és a tüsszögésen (ami tovább segíti az orrjáratok kitisztulását) kívül nincsenek mellékhatásaik. Ezek a megoldások a szoptatást is kényelmesebbé teszik majd, hiszen a baba így kap majd levegőt az orrán keresztül, és kevésbé lesz nyűgös.
Ha szeretnéd megkönnyíteni gyermeked éjszakáit a betegségek során, akkor emeld meg a gyerekágy matracát úgy, hogy néhány könyvet vagy egy összegöngyölt törölközőt teszel a matraca alá. A fiatalabb gyerekeknél néhány plusz párna segíthet megemelni a fejüket alvás közben. Mindezzel segíthetsz megakadályozni, hogy a váladék lefolyjon a tüdőbe.
Hogyan lehet megelőzni a náthát és az influenzát
Vidd egy a gyermeket orvoshoz egy influenza elleni oltásra
A náthát valamivel nehezebb megelőzni, de az influenza elleni védelem fokozható egy oltással. A 6 hónapos és 5 éves kor közötti gyerekeknél minden évben ősszel ajánlott az oltás beadása. Az influenza változékony jellege miatt az oltóanyag nem biztosít 100%-os védelmet, de drasztikusan csökkenti a fertőzés veszélyét. A krónikus betegségekben szenvedő, idősebb gyerekek (és testvéreik) számára szintén ajánlott az influenza elleni védőoltás.
Tartsd távolt a beteg barátoktól és rokonoktól
Ez nem minden esetben lehetséges, de igyekezz távol tartani gyermeked azoktól a gyerekektől, akik szemmel láthatóan betegeskednek. Ez különösen influenzajárványok idején kritikus.
Tanítsd meg gyermeked, hogy hogyan mosson kezet
A kézmosás az egyik legalapvetőbb és leghatékonyabb védekezés a kórokozók ellen. Tanítsd meg gyermeked az összes mozzanatra, és hogy nagyjából 10 másodpercig mossa a kezeit (a „Boldog szülinapot” dal eléneklése pont ennyi időt vesz igénybe).
Tartsd távol magad gyermekedtől
Hagyd, hogy egy másik felnőtt törődjön a gyerekekkel a nátha vagy influenza első napjaiban. Ha szoptatsz, akkor ne lehelj, köhögj, vagy tüsszents gyermeked irányába, és gyakran moss kezet.
A megfázás és az influenza megkülönböztetése egymástól
Évszak
A nátha az év bármely részében kialakulhat, de az influenza főleg csak a hideg hónapokban, november és március között bukkan fel, és akkor is csak néhány hétre. Érdemes tájékozódni, hogy a környéken van-e járványveszély.
A kialakulás sebessége
A legnagyobb különbség a nátha és az influenza között kialakulásuk sebességében mutatkozik meg. Míg egy megfázás lassan, több nap alatt jelentkezik, az influenza nagyon gyorsan, gyakran néhány óra alatt jelenik meg. Csecsemőknél és kisgyermekeknél ez azonnali és drasztikus aktivitás- és étvágycsökkenést eredményez majd. Áltanában nem lesz nehéz rájönni, hogy valami nincs rendben a gyerekkel.
Tünetek
A nátha és az influenza is magas lázat okoz a csecsemőknél és a kisgyermeknél, azonban az influenza esetén a láz több mint 1-2 napig tart majd, és még a lázas tünetek elmúlását követően sem feltétlenül érzi majd jobban magát a gyermek. Mindkét állapot köhögéssel jár, de az influenzánál ez intenzívebb lesz, mint egyszerű megfázás esetén, azonban kevésbé eldugult orra lehet számítani. Csecsemőknél és kisgyermekeknél az influenza hasmenést és hányást is okozhat.
Mikor kell orvost hívni?
- Ha a gyermek nincs magánál, nem reagál, megváltozik a bőrszíne vagy egyszerűen érezhetően nincs rendben valami vele.
- Ha a köhögés egyre erősebbé válik és a gyerek nehezen kap levegőt.
- Ha a csecsemő többet sír a megszokottnál, csapkod, húzogatja a füled, vagy nem hajlandó enni (sem emlőből, sem üvegből).
- Ha úgy érzed, hogy a csecsemő influenzás, főleg ha a köhögés és a láz három nap után is megmarad. Fontos megjegyezni, hogy minden három hónapnál fiatalabb csecsemőhöz orvost kell hívni, ha belázasodik (38°C vagy magasabb).
- Ha idősebb gyermekednek már több mint 5 napja magas láza van, egyre súlyosabb a köhögése (akár érez mellkasi fájdalmat, akár nem), több mint 5 napja fáj a feje, vagy a fejfájás mellé merev nyak társul.