Mindannyiunk életében vannak olyan időszakok, amikor gondot okoz az elalvás, de meg lehet tanulni olyan hatékony technikákat, amik segítenek könnyebben, gyorsabban elaludni és ez egy olyan gyakorlat, amit a felnőttek bátran használhatnak. A stressz hatására sokaknak egyre nagyobb gondot okoz, hogy annyit tudjanak aludni, amennyi ajánlott lenne és bár a problémák nem oldódnak meg egyetlen éjszaka alatt, adunk néhány tanácsot, ami segít a gyorsabb elalvásban és akár már ma este kipróbálhatod őket!
Olvass addig, amíg már nem tudsz ébren maradni
Kapcsold ki a TV-t és csak egy kis olvasólámpa világítson, amivel kényelmesen tudsz olvasni az ágyban és noha bármelyik könyv megteszi, a fiktív olvasmányok a legjobbak, amikkel egy másik világban találjuk magunkat és eltereli a gondolatunkat a mindennapi problémákról. Ha az agy le van foglalva, a test természetes fáradtsága könnyebben átveszi az irányítást és segíti az elalvást.
Használd a 4-7-8 légzéstechnikát
Ez a módszer igen eredményes, viszont gyakorlást igényel, eleinte lehet, hogy kevésbé lesz érezhető a hatása, a folyamatos ismétlés hatására azonban egyre erősebbé válik majd. Próbáld ki ma este:
- Csukd be a szádat és lassan vedd a levegőt 4 másodpercig az orrodon keresztül.
- Tartsd bent a levegőt 7 másodpercig.
- Fújd ki a szádon 8 másodpercen át, miközben „sss” hangot adsz ki.
- Ezt ismételd meg 4 alkalommal.
Legyen olyan sötét a hálószoba, amennyire csak lehet
Nyilvánvalónak tűnhet, de könnyebb elaludni olyan helyen, ahol sötét van – igazán sötét. Ha lekapcsolod a lámpákat, az azt jelzi az agynak, hogy ideje aludni. Érdemes egy gyengébb fényű lámpát tartani az ágy mellett, hogy már alvás előtt is csak az égjen, valamint erős sötétítőket, redőnyt használni, hogy a napfelkelte se okozzon gondot. Ez egyben azt is jelenti, hogy a laptopot, telefont, TV-t is érdemes hanyagolni, hogy ne zavarjon meg a folyamatban.
Megfelelő hőmérséklet
Egy hűvösebb szobában könnyebb elaludni, a hőmérséklet (külső és belső) ugyanis nagy szerepet játszik az alvásnál is. 15-19 fok lenne a legideálisabb alváshoz, így télen érdemes időben letekerni a fűtést, és bár nyáron nehezebb dolgunk lehet, vannak módszerek, amikkel lehűthetjük magunkat.