A legújabb orvosi becslések szerint a neurodermatitisz (ismeretlen eredetű, viszkető bőrgyulladás) és az ekcéma napjainkra a gyermekek 30 százalékát érinti, s az ebben szenvedők száma egyre nő. A betegség többnyire kisgyermekkorban kezdődik, és ma már az első helyen áll a gyermekeket érintő bőrbajok között. Az 1960-as évvel összehasonlítva ma ötször annyi gyermek szenved ettől a betegségtől. Felnőttként pedig a tünetek egyre csak fokozódnak. Köszönhető mindez a különböző belső tényezők sorának például a stressznek, külső környezeti hatásoknak valamint az elfogyasztott ételeinknek, általunk használt kozmetikumainknak.
Honnan tudom, hogy ekcémás vagyok?
Az ekcéma jellemző tünetei a száraz, erősen viszkető bőr, amely a folytonos dörzsölés és vakarás miatt megvastagszik, a ráncok mentén és a bőrhajlatokban kisebesedik; a végtagokon a leggyakoribb. Rendszerint hullámokban jelentkezik: a beteg bőrfelület állapota egy időre jelentősen javul, majd időnként kiújul és fellángol az atópiás bőrgyulladás.
Hogyan kezeljem?
Enyhébb ekcémánál elegendő lecserélni az eddig használt mosószert, kozmetikumot. Fontos, hogy az ekcémás beteg, ne fürödjön forró vízben, inkább vegyen langyos zuhanyt, semleges, illatosítás nélküli szappant és testápolót használjon. Kerülje a szoros vagy durva szövésű ruhaneműt. A kiütéseket nem szabad vakarni, éjjel is ajánlatos kesztyűt viselni, és az izzadással járó tevékenységeket is kerülni kell.
Lehetőség szerint kerülje a fizikai és a lelki stresszt egyaránt. A helyes étrend, a nem megerőltető mozgás és a megfelelő mennyiségű alvás segít megőrizni az egészséget, és megelőzni a betegség kiújulását. Fontos, hogy ne várjon gyors eredményt, legyen türelmes. Ha a beteg nemtudja azonosítani és kerülni az allergiát okozó körülményt mindenképp forduljon orvosához, bőrgyógyászához a tünetek súlyosbodása előtt.