A viszkető kiütések és hólyagok biztosan mindenkinek ismerősek, akinek valaha volt már dolga ekcémával. Az egyik bűnös pedig az lehet, amit eszünk, vannak ugyanis olyan ételek, amik kiváltják, vagy súlyosbítják a gyulladást.
Egyre gyakoribb sajnos a betegség és nem kíméli sem a gyerekeket, sem a felnőtteket, de még a kisbabákat sem. A test bármely részén bármikor előjöhetnek, a bőrgyógyászok és orvosok pedig nem minden esetben tudják pontosan megmondani, mi okozza. Azonban az étrend, a környezet és a stressz mind okozhat ilyen tüneteket, vagy súlyosbíthatja azokat. A legjobb, ha sikerül rájönni mi válthatja ki, minden ember más ugyan, de vannak rejtett ételallergiák és intolerancia, ami okozhatja a gyulladást.
Mi okozza a gyulladást?
- Étel allergia és intolerancia
- allergia – szezonális, környezeti és állatszőr
- gyógyszerek
- stressz – mentális, fizikai
- kémiai anyagok
- szövetek, textil
- tej
- ismeretlen okok
Az ételek is kiválthatják és rosszabbá tehetik, de vannak olyan ekcémás emberek is, akik bármit fogyaszthatnak minden probléma nélkül. Fontos hogy ismerd a tested, vezesd egy naplóba, hogy mit ettél és mivel kerültél kapcsolatba. Ez segít meghatározni, mi lehet a kiváltó ok.
12 étel, ami kiválthatja az ekcémát
- tej
- tejtermékek, ideértve a vajat, joghurtot, sajtot, túrót és tejfölt
- tojás
- szója
- glutén
- magvak és diófélék
- hal
- kagyló
- szőlő
- narancs
- paradicsom
- feldolgozott ételek, mint a bacon, kolbász, löncshús
Házi gyógymódok az ekcémára
Mielőtt elkezded az otthoni kezelést, azonosítani kell a kiváltó okot. Az étel csak az egyik lehetséges magyarázat, a stressz, izzadtság, kémiai anyagok a környezetben és más allergiák szintén okozhatják. Ha naplót vezetsz, azon kívül, hogy mit ettél, jegyezd le a stressz szintedet, ruházatodat, minden tisztálkodószert és parfümöt. Ezek az információk a segítségedre lehetnek és az orvosod is sokat megtudhat belőle.
Ekcéma barát diéták
Az otthoni gyógymódot az étrenddel kellene kezdeni, így gyorsan meglehet a bűnös, kezdésnek jó lehet a szétválasztó diéta, majd később módosíthatod a jelenlegi étkezési szokásaidat az eredményeknek megfelelően. Ha egyik étel kizárása után sem észlelsz magadon változást, akkor valószínűleg nem étel okozza.
A következő oldalon megtalálod, hogy hogyan kezelheted otthon!