Az, hogy eldöntsd mit eszel edzés előtt és utána sokszor nehéz. Ha túl sokat eszel edzés előtt, az mindenképpen megterhelő, és biztos a hányinger. Másrészről az sem megoldás, hogy az alacsony vércukorszint miatt gyengén és fáradtan kezdj neki az edzésnek. És legalább olyan fontos az is, hogy edzés után mit eszel, hiszen ez határozza meg, hogy a tested hogyan áll vissza az edzés utáni megterheléses állapotot követően a normális pályájára.
Edzés előtti étkezés
Edzés előtt 0,5-2 órával enned kell, attól is függően, hogy mennyit eszel. Fontos, hogy az elfogyasztott étel energiával lásson el, és ne csak tőkesúlyként húzza le a testedet. Egy magas szénhidráttartalmú és alacsony zsírtartalmú étel kevés fehérjével képes erre, mivel könnyen emészthető, és segít szinten tartani a vércukrodat. Kitűnő példa erre egy teljes kiőrlésű zabpehely, vagy toast, egy tojás egy gyümölccsel, vagy egy pulyka szendvics teljes kiőrlésű kenyérrel. Attól függően, mikor edzel, lehet, hogy egy snack is elég, mint pl. egy joghurt és egy gyümölcs.
A tökéletes edzés előtti étel megtalálása azonban sok esetben csak teszteléses alapon kerülhet kiválasztásra, mivel ez mindenkinél másképpen alakul. Néhány ember 30 perccel az edzés előtt is tud enni, és pompásan érzi magát, miközben mások túl fáradttá és émelygőssé válnak az étkezéstől. Érdemes étkezési naplót vezetned, hogy nyomon követhesd mit ettél, mikor és hogyan esett ez egy bizonyos fajta edzés előtt. Így találhatod meg a számodra tökéletes megoldást.
Edzés utáni étkezés
Az edzést követő egy két órán belül egy szénhidrátban és fehérjében gazdag ételt tanácsos fogyasztani. A szénhidrátok segítenek az energia visszanyerésében, a fehérje pedig az izmok építésében, amely az edzés folyamán lebomlott, különösen, ha erőnléti edzésed volt. Például csirke rizzsel, és párolt zöldséggel, vagy egy tonhalas szendvics teljes kiőrlésű kenyérrel.
Hidratálás
Rengeteg vizet kell innunk, hogy megelőzzük az edzés közbeni dehidratált állapot kialakulását. A test a glükóz sejtekhez történő oda illetve elszállításához vizet használ fel. Ha elég vizet iszol, az azt jelenti, hogy képes leszel fenntartani a fizikai aktivitásodat az edzések folyamán. Tanácsos legalább 2-3 pohár vizet meginni edzés előtt, és után, valamint 15-20 percenként az edzés folyamán. Ha az edzésed tovább tart mint egy óra, egy sportital is lehet jó megoldás, hogy az izzadás során elvesztett elektrolitjaidat pótold.
Fitness célok
Attól függően, hogy milyen céljaid vannak a fitness-szel ehhez az étrendedet is igazítanod kell, az edzés önmagában nem elegendő - a biztos siker bizony inkább életmódváltást kíván meg. Például, ha izmosabb akarsz lenni, több fehérjére lesz szükséged. Ha az az életed célja, hogy lefuss egy maratont, akkor a szénhidrát bevitelt kell növelned az étrendedben. A sporttal elérni kívánt céljaidtól függetlenül pedig igaz az, hogy nagyon fontos figyelnünk testünk jelzéseire. Mivel mindenki más, nem mindenkinek fog ugyanaz működni. Te magad ismered legjobban a testedet, csak figyelned kell arra, hogy mit üzen. És nem árt esetleg egy orvossal is konzultálni, ha éppen egy teljesen új pályára állítod az életed, és belevágsz a rendszeres testmozgás világába, kérj tőle tanácsokat, hogy milyen típusú ételeket kell beépítened ezentúl az étrendedbe.