A lábápolás egy nagyon kényes téma, de mégis muszáj beszélnünk róla. A talpon kialakult bőrkeményedés nagyon kellemetlen tud lenni. Az egyik nap még teljesen jól érezheted magadat, boldogan sétálhatsz ide-oda, néhány nappal később viszont már úgy érezheted, mintha egy száraz leveles tészta borította volna be a talpadat. Mi okozza a bőrkeményedés kialakulását? Mutatjuk a leggyakoribb okokat, és azt is, hogy mit tehetsz ellene!
Hogyan alakul ki a bőrkeményedés?
Ahhoz, hogy megértsük, mi okozza a bőrkeményedést, vegyük szemügyre, hogy mi is ez konkrétabban. A bőrkeményedés természetes módon keletkezik a bőr elhalt rétegeiből, amelyek nagy súrlódásnak vagy nyomásnak vannak kitéve. Normál körülmények között a bőr külső rétegei természetes módon válnak le. A bőrkeményedéssel a szervezet normál bőrvesztési mechanizmusai megzavaródnak.
#1. Bőrkeményedést okoz, ha a láb túl száraz, hidratálásra van szüksége
A lábak hidratálása – azaz testápoló, olaj használata – lehetővé teszi, hogy a szervezet a szokásos módon eltávolítsa a bőrsejteket. Az extra nedvesség hatására a bőrkeményedésben lévő apró bőrsejtek fellazulnak. A hámlasztás, áztatás segíthet a bőrkeményedés eltávolításában, ha szakszerűen végzik.
#2. Bőrkeményedést okozhat, ha túl sokszor viselsz szandált, vagy papucsot
A nem megfelelő lábbelik kiválasztása gyakran tud különböző lábproblémákat választani- a cipők kiválasztása nagyon fontos, nagy odafigyelést igényel, ezt még később is látni fogjuk. A nyitott orrú cipők és a papucsok lehetővé teszik a lábak körbecsúszását, súrlódást okozva, ami az elhalt bőr felhalmozódásához vezet. Egy másik probléma a szandálokkal, hogy a szabad levegőnek teszik ki a lábat, ami miatt könnyen kiszáradhat. A cipők és zoknik viselése a legtöbb esetben elegendő nedvességet ad a testnek ahhoz, hogy megakadályozza a normál járás okozta bőrkeményedést- persze a túl izzadt láb is problémát tud okozni, és vannak olyan cipők is, amik ilyen-olyan okokból bőrkeményedést okoznak.
#3. Nem megfelelő méretű cipő is okozhat bőrkeményedést
Na és akkor lássuk mi a probléma a cipőkkel… Tudjuk, hogy sokaknak a külcsín az első, de a cipők kényelme legalább annyira, hanem jobban kellene, hogy fontos legyen, mit a designje. A szúk cipők nyomást helyeznek a lábra, súrlódást okoznak, ez pedig bőrkeményedés kialakulásához vezethet. Ügyelj arra, hogy a cipő mérete megfelelő legyen, még akkor is, ha csak a féllel kisebb méretben van már készleten! A laza cipők sem jók a láb szempontjából, úgyhogy mindiga tökéleteset válaszd!
#4. Az is bőrkeményedéshez vezethet, ha nem alkalmazol hámlasztó technikákat
Bár a hámlasztás egy természetes folyamat, néhányunk bőrének mégiscsak szüksége van egy kis segítségre! Egy kis gyengéd luffás dörzsölés, hámlasztás segíthet a talp elhalt hámsejtjeinek eltávolításában. Fontos, hogy a talphámlasztó köveket, luffákat rendszeresen fertőtlenítsd, cseréld, mert ha baktériumok telepednek meg benne fertőzést okozhatnak a bőrön!
#5. Egyéb tényezők, amik bőrkeményedést okozhatnak
Számos helyzet vezethet bőrkeményedéshez, kezdve attól, hogy túl sokat kell sétálnod a munkahelyeden, vagy épp ellenkezőleg, állandóan ülsz, és nem helyezel elég nyomást a lábadra, de még a túl sok vezetés is kiválthatja a bőrkeményedést. Az is lehet, hogy speciális lábbelit, zoknid kell hordanod, hogy elkerüld a bőrkeményedést, de az is, hogy egy más probléma okozza a tünetet. Komoly problémák is lehetnek a háttérben... Egy szakszerű lábvizsgálat segíthet a problémát okozó tényezők azonosításában, és kezelésében is. Gál Emőke- okleveles podiáter speciális vizsgálatai, és lábkezelései valamennyi problémára megoldást nyújtanak. Ha szép, és egészséges lábakat szeretnél, keresd fel őt!