A babák fogzása egy nehéz időszak mind a baba, mind pedig az anya számára. A fog növése a baba számára fájdalmas folyamat – így ebben az időszakban nyűgösek és általában sokat sírnak. Ilyenkor sajnos az anyuka nem tud mit tenni. De hogy meddig is tarthat ez az időszak, az nagyon sok mindenen múlhat. Íme, néhány fontos információ a babák fogzásával kapcsolatban:
A fogzás jelei, tünetei
A fogzásra több jel is figyelmeztethet. Az első, amire egyből felfigyelhetünk, az a rágás. Ha mindent a szájába vesz és rágcsál, minden bizonnyal hamarosan kibújik az első foga. Ilyenkor érdemes neki rágókát adni – de a kenyérhéj és háztartási keksz is ugyanolyan jó lehet.
A rágás mellett a másik „tünet” a nyálzás, ami akár már 3 hónapos korban is elkezdődhet, utalva a fogacskákra. Sok baba nem csak éjszaka áztatja el az ágyát, hanem napközben is folyamatosan folyik a nyála. Ez teljesen természetes.
A duzzadt, kifehéredett íny szintén utalhat a fogzásra. Az első fogacskánál még nem biztos, hogy megduzzad a fog körüli rész, hanem inkább később, amikor már több fog kint van. A fehér íny pedig egyértelműen az áttörés előtti állapot jele.
A fogzásnak nem csak jelei, hanem tünetei is lehetnek. Sokan a lázat is a fogzás egyik tünetének tartják, ez azonban téves. Fogzás alatt ugyanis maximum csak hőemelkedése lehet a babának, a láz azért alakulhat ki, mert a baba immunrendszere a fogzásra koncentrál, így könnyebben megfázhat vagy elkaphat valamilyen vírust, amitől lázas lesz. A lázat tehát nem a fogzás okozza, viszont jótékony hatással van a fogzásra, ugyanis így előbb előbújnak a fogacskák.
A fogzás tünetei lehetnek még a laza széklet (nem vizes!), orrfolyás (szintén a vírusok miatt), az étvágytalanság, nyűgösség és álmatlanság is.
Hogyan enyhíthetjük a tüneteket?
Ha a baba ínye duzzadt és gyulladt, remekül segíthet rajta egy langyos kamilla vagy zsálya tea, amik gyulladáscsökkentő hatásúak. Adhatod neki cumisüvegből is, mivel kellemes az ízük, de ha szívesen rágcsálja a textil pelusát, beáztathatod az egyik sarkát, így magának masszírozza az ínyét.
Ha a gyulladás súlyos vagy szájfertőzés, afta alakult ki, kenegesd boraxos ecsetelővel (patikában vény nélkül kapható).
A túlzott nyáltermelés miatt a baba arca kipirosodhat és kiütéses lehet – ez esetben fontos, hogy folyamatosan törölgesd egy száraz és puha törlőkendővel. Ha ez kevés, kenegesd valamilyen védőkenőccsel (pl. Sudocrem vagy Neogranormon).
A hasmenésre és kipirosodott popsira is van megoldás: válts pelust gyakrabban, használj bőrnyugtató krémeket vagy bóraxos krémet. Az új ételek (gyümölcsök, zöldségek, tejtermékek) bevezetését halaszd későbbre – ha már fogyaszt sokféle ételt, a fogzás ideje alatt hanyagold a szőlő, szilva, alma, körte és tejtermékek fogyasztását.
Ha hőemelkedése van, ne tömd tele gyógyszerekkel – ugyanis ezeket csak 38 fok felett szabad adni. Borogasd hideg vizes törölközővel, de hűtőfürdővel is lejjebb viheted a testhőmérsékletét. Éjszakára szellőztess ki a szobában, és ne öltöztesd túl!
Ezeken kívül kipróbálhatsz homeopátiás szereket is – erről nagyon megoszlanak a vélemények, így döntse el mindenki maga, hogy ad-e babájának vagy sem.