Ma a világon az emberek 93%-a jobbkezes, azaz az írásnál illetve más fontos eszközök használatakor a jobb kéz használatát részesíti előnyben.
Érdekes módon az ikrek esetében nagyobb arányban fordulnak elő balkezesek, mint más gyerekeknél. Meglepő tény, hogy nemcsak a kétpetéjű ikreknél, hanem az egypetéjű ikreknél is nagy számban fordul elő, hogy az egyik jobb-, a másik pedig balkezes.
Kutatók megfigyelték, hogy a tenyéren és az ujjbegyen található vonalak és minták jobban hasonlítanak az egypetéjű ikertestvérek eltérő kezein, mint az egyanazon oldalon lévők.
Ha azt vesszük figyelembe, hogy a bal- vagy jobbkezesség genetikailag meghatározott jelleg, s ha ezt a sajátosságot kizárólag az örökletesség határozná meg, akkor az egypetéjű ikertestvéreknek egyformán jobbkezesnek vagy balkezesnek kellene lenniük.
Mégis, akkor mivel magyarázható az egypetéjű ikreknek eltérő a kéz dominanciájuk? Hiszen mindkettőjüknek jobbkezesnek, vagy balkezesnek kellene lenni. A választ a tükörkép asszimetria feltárásában kereshetjük. Feltételezések szerint a jobb- és a baloldal dominanciája már a méhen belül kialakul, a megtermékenyített petesejt egy adott fejlődési stádiumában.
„A viszonylag késői szakaszban szétváló egypetéjű embrióknál a dominancia-viszonyok már a kettéhasadás előtt kialakulnak. Ilyenkor az egyik utód az eredeti közös embrió bal oldalát, míg a másik a jobb oldalát kapja meg, és emiatt a későbbiekben mindegyikükben más-más oldal lesz a domináns. Ugyanezzel az elmélettel lehet magyarázni a többi tükörkép jelenséget.”
A balkezesség kialakulásában azonban a hormonális tényezőknek is komoly szerep jut, a tesztoszteron növeli a balkezesség előfordulásának arányát.
Tény, hogy a fiúk között kétszer annyi a balkezes, mit a lányok között. Különféle vizsgálatok arra mutatnak, hogy a balkezesség az agyféltekék dominanciájával is szoros összefüggésben áll.
Forrás: Métneki Júlia: Ikrek könyve