Persze, szívesen
Nem, nem annyira. Mondjuk a legjobb barátnőd megkérdezi, hogy ki mennél-e érte a reptérre. Vagy a főnököd megkér, hogy csinálj meg egy pályázatot, mikor így is hármat csinálsz. Ezzel mindketten elég kellemetlen helyzetbe hoznak. De ahelyett, hogy ejtenéd a barátnődet, vagy esélyt adnál arra, hogy csalódást okozz a főnöködnek, mosolyogva mondod: persze, szívesen. A valóság, az, hogy nem tudod, hogyan mondj nemet. És ami még rosszabb, ha egyszer azt mondtad, hogy megcsinálod, meg is kell csinálnod. Ha úgy gondolod, túl sok feladatot osztanak rád, ne félj ezt szóvá tenni.
Jól vagyok, tényleg
Nem, nem vagy, teljesen szét vagy csúszva. Mégsem akarod ezt a terhet megosztani a barátaiddal, vagy azt gondolod, hogy ők nem akarnak foglalkozni a problémáiddal. És lehet, hogy igazad van. Próbálod elkerülni azokat az érzéseket, amik szorongást okoznak. Lehet, hogy nem gondolkodtál rajta eleget ahhoz, hogy tudd, hogy is érzel valójában a helyzettel kapcsolatban. Ha jobban belegondolsz, lehet, hogy rájössz, hogy túlreagáltad egy kicsit, vagy túl fáradt vagy ahhoz, hogy össze szedd magad egy nehéz nap után. Nincs olyan szabály, ami kimondaná, hogy a barátodnak minden egyes gondolatodról vagy érzésedről tudnia kéne.
Nagyon jó fej a barátod
Majd meglátom
A majd meglátom jelentése, a nem. Ezt minden szülő beveti általában azért, mert nem találjuk olyan érdekesnek azt, amit a gyerekek akarnak csinálni, de nem akarunk nemet mondani. Ha túl gyakran mondjuk, akkor előbb utóbb átlátnak rajta, és ez hatással lehet a velük való kapcsolatra. Hosszú távon ha a gyerekek rajta kapnak, hogy nem mondasz igazat, megrendül a bizalmuk, már pedig nekik arra van szükségük, hogy a szülő legyen az, akire mindig számíthatnak.