Ha az edzéseid jelenleg energiaigényes vagy jógaórákból állnak, és nem látod a megcélzott eredményeket, akkor próbáld ki az ellenállásos edzést és a súlyzós edzést. Most mutatjuk az előnyeit, annak, ha súlyzós edzést is beiktatsz az edzéstervedbe!
Súlyzós edzés előnyei nők számára
Biztosan hallottál már arról, hogy a súlyzós edzéstől a nők masszívnak tűnnek az izomépítéstől, hogy veszélyes, sőt, ha abbahagyod, az izom zsírrá alakul. Egyik sem igaz. Valójában az NHS azt ajánlja, hogy egészségesek maradjunk, hogy a felnőtteknek minden héten kétféle fizikai tevékenységben kell részt venniük, az aerob gyakorlatban és az erősítő edzésben egyaránt.
A súlyemelésnek olyan sok előnye van amellett, hogy egészségesebbé, erősebbé és karcsúbbá válunk. Meglephet az erősítő edzést magában foglaló gyakorlatok száma, amelyekkel sokkal hamarabb eléred ezeket a célokat, mint ha csak a kardió edzésre összpontosítasz.
Íme hat előnye annak, ha a súlyemelést beépíted az edzésprogramodba:
1. Fokozott zsírvesztés
Súlyemeléskor sovány izomzatot építesz. Minél több izom van, annál gyorsabban fog működni az anyagcseréd. Ez azt jelenti, hogy a súlyzós edzés felgyorsítja az anyagcserét, és több kalóriát éget el, ami csökkenti a testzsírt és javítja a fogyást. Minden egyes felszedett izomkiló után 30-50 kalóriával több kalóriát égetsz el naponta!
2. Javítja a hangulatod és csökkenti a stresszt
Az edzés során endorfinok szabadulnak fel, amelyek javítják a hangulatot, megelőzik a fájdalmat és küzdenek a depresszióval. Az erősítő edzést végző nők általában arról számolnak be, hogy edzéseik eredményeként magabiztosabbnak és erősebbnek érzik magukat.
3. Erősödj tömegnövelés nélkül
A férfiakkal ellentétben a nők jellemzően nem nőnek az erősítő edzéstől. Ennek oka a nők és a férfiak tesztoszteronszintje. Általában a fiatal nőkben van a férfiak tesztoszteronszintjének körülbelül 10%-a. Emiatt a nők izomtónusát és definícióját a méret nélkül fejlesztik.
4. Csökkenti a sérülések, a hátfájás és az ízületi gyulladás kockázatát
A súlyzós edzés nemcsak az izmokat erősíti, hanem növeli a csontsűrűséget is. Ez csökkenti a törések és csonttörések kockázatát. Erősebb kötőszöveteket is épít, és növeli az ízületek stabilitását, ami ennek eredményeként segít megelőzni a sérüléseket Ez megfelelő mennyiségű kalciummal párosulva a nők legjobb védekezése lehet a csontritkulás ellen.
Segíthet a rossz testtartás kijavításában is, és az erős hát és a gerinc felépítése is segít megelőzni a derékfájást.
5. Javítja a sportteljesítményt
Az erősebb test más sportoknál is segíthet, az erő, a sebesség, a mozgékonyság és az állóképesség javításával.
A súlyzós edzés segít a testnek alkalmazkodni azokhoz a helyzetekhez, amelyekkel sportolás közben és a mindennapi élet során is szembe kell nézni. Gondolj egy olyan edzésprogram kidolgozására, amely magába foglalja az aerob gyakorlatokat és az erősítő edzéseket is.
6. Csökkenti a szívbetegség és a cukorbetegség kockázatát
A súlyzós edzés segíthet a szív- és érrendszer egészségének javításában azáltal, hogy csökkenti a rossz koleszterinszintet és növeli a jó koleszterinszintet, ez pedig segít a vérnyomás csökkentésében.
A súlyzós edzés a rutin részeként javítja a szervezet cukorfeldolgozási módját is, ami csökkentheti a cukorbetegség kockázatát.
Ha pedig otthon kedvet kaptál a súlyzós edzésekhez, akkor válassz bővíthető súlyzót, amivel fejlődési szintedhez mérten tudod növelni a terhelést, egy súlytárcsa vásárlás ebben lehet segítségedre.