Ez az a témakör, amiről órákat tudnék regélni! Vannak bizonyos diéták, amik nagyobb kárt tesznek, mint gondolnánk, na ezek nem diéták! A diéta mindig személyre szabott kell, hogy legyen – figyelembe véve az alany egészségügyi állapotát, fizikai aktivitását, táplálkozási szokásait. Tegyük fel elkezdtél figyelni az étkezésedre, rendszeresebben mozogsz és mégsem fogysz? Ennek több oka is lehet:
Egy jól marketingelt szupergyors diétát követsz
Az internet tele van ilyen nagyot mondó diétákkal, 2-hetes diéta, mínusz 8-12kg, meg a káposzta leves és barátai. Szép dolgokat ígérnek, de a valóságot nem tükrözik! Tudom nagyon kecsegtetően hangzik a szuper gyors 1-2 hét amivel “5kg” tudsz fogyni, de higgyétek el ez csupán víz és izom veszteséget fog jelenteni. Egy diéta nem 2 hétig tart, mindenkinek más az idő intervalluma. A vízveszteség vissza is fog hamar jönni, mivel a szervezetnek szüksége van vízre (izmaink 70%-a víz).
Nincs megfelelő étrended
Egy normális diéta nem a kalóriaszámlálgatásról, cukros ételek kerüléséről, szénhidrát kiiktatásáról, 6 utáni éhezésről szól. Minden tápanyagcsoportnak be kell jutnia a szervezetünkbe csak nem mindegy milyen formában.
Két dologra kell ügyelni egy étrend összeállításánál, akármi is a célod – az egyik a napi össz kalória beviteledre, a másik pedig a bevitt makrotápanyagok arányára, de erről majd később bővebben.
Azt hiszed egészségesen táplálkozol
Az emberek zöme meg van róla győződve, hogy a kis gabonás, aszaltgyümölcsös müzli szeletek, fitness gabonapelyhek, “light” joghurtok bizony egészségesek. Olvastad már az összetevőit? Hányadik helyen áll a cukor? Szinezék? Adalék? Tartósító? Bizony drágáim ettől nemcsak nem fogtok fogyni, de még immunrendszereteket is odavágjátok. Ne higgyetek a reklámoknak!
Naponta körbe sétálod a környéket
10 perces séta jobb, mint a semmi, de ne gondold, hogy önmagában ennyi elegendő a sikeres fogyáshoz. Ahhoz több kell, napi legalább olyan 30 perces mozgás, ami kellő mértékben megemeli a pulzusodat, mint például kardió edzés, kerékpározás, futás stb.