A cellulit nem zsírfelhalmozódás. Sovány embereknél is megjelenhet a narancsbőr. A zsír és a narancsbőr közt csupán annyi az összefüggés, hogy a megnövekedett zsírsejtek ránehezednek a zsírüregek közti kötőszövetre, ez pedig kihat a bőr simaságára és feszességére.
Elhízás esetén sok zsír rakódik le, az egész anyagcsere-folyamat lelassul. Ha sikerül biztosítani a kötőszövet egészséges működését, alacsonyabb lesz a narancsbőr kialakulásának kockázata is, mivel a kötőszövet még nagyobb zsírlerakódás esetén sem deformálódik.
Ha tehát narancsbőrrel küzdesz, a leghelyesebb, ha több fronton veszed fel a harcot: a minimálisra csökkented a méreganyag-felhalmozódást és a felesleges zsírlerakódást, serkented a vérkeringést, ügyelsz testsúlyra, valamint erősíted a kötőszövetet. A drasztikus fogyókúra azonban nem megoldás, mert a szervezet olyankor nem feltétlenül méregtelenít.
Narancsbőr elleni étrend:
A legjobb, ha eleve elkerülöd a méreganyagok felhalmozódását a szervezetben. Mit is jelent ez az étkezés szempontjából? Fogyassz friss, a lehető legkevésbé feldolgozott ételeket, és amennyire lehetőségeid engedik, alapanyagul használj bioélelmiszereket.
Fogyassz minél több nyers zöldséget, hiszen fiatalító és tisztító hatásúak. Kerüld azokat a feldolgozott, tartósított, készen forgalomba hozott ételeket, amelyeknek tápanyagtartalmuk alacsony, viszont sok adalékanyagot és zsírt tartalmaznak.
Iktass ki minden zsíros és nehéz ételt az étrendedből, és ügyelj a cukorbevitelre is, ez nemcsak a kristálycukor minimalizálását jelenti, rengeteg étel tartalmaz cukrot, az egészségesnek mondott kekszek, joghurtokban is sok a szénhidrát.
Egyél minél több olyan élelmiszert, amely erősíti a kötőszöveteket. Igen gazdag C-vitamin-forrás a paprika, a kivi, a brokkoli, a citrusfélék, a paradicsom, a feketeribizli, az eper és a bab.
A cseresznye, az áfonya, a szeder, a piros szőlő és a hajdina pedig telis-tele van bioflavonoidokkal. Az ilyen növényi eredetű táplálékok kedvező hatása a jelek szerint abból ered, hogy serkentik a bőr mélyén elhelyezkedő struktúrák működését. A bőr alja biztosítja ugyanis a kollagénrostok tápanyagellátását.
Nemcsak a narancsbőrre lesz jó hatással a megemelt folyadékbevitel, de az egész bőrállapotra is. Igyál tiszta vizet, illetve salaktalanító hatású gyógyteákat, igaz, ezekből kúrát érdemes tartani. Ilyen hatása van a csalánnak, a pitypang gyökerének, a citromfűnek. Sajnos a narancsbőrt nem lehet egyik percről a másikra eltüntetni, de kitartással csökkenni fog a mértéke.
Aminek érdemes viszont adni egy esélyt, az a súlyemelés!!!
Nyilvánvaló, hogy a súlyzós edzés sem fogja alapjaiban megváltoztatni a kötőszövetek felépítését. Az izomzat fejlődésével, méretének növekedésével azonban feszesebbé válik a bőr is. Fontos, hogy rendszeresen végezz guggolásokat, hiszen a narancsbőr gödröcskéi elsősorban a combokon, illetve a fenékrészen jelennek meg. A guggolás pedig kifejezetten ezeket a testtájakat dolgozza meg. Szabályosan végezve erősíti még a gerinc melletti tartóizmokat is, ami különösen jól jöhet, ha ülőmunkát csinálsz és/vagy hátfájós vagy.
Ha pedig már lementél az edzőterembe, letudhatsz még pár gyakorlatot a testzsír csökkentésére, szellemi frissességed fokozására, a keringés javítására.