Minden, amit a munkahelyi kiégésről tudni kell

helloladies.hu

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A letaglózó munkahelyi fáradtságot mindannyian tapasztaltuk már valamilyen formában, azonban ennek az állapotnak egy ideje hivatalos neve is van: „kiégés”. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrégiben hivatalosan is elismerte a kiégést, mint állapotot, amit „foglalkozási jelenségként” jegyeztek be nemzetközi betegség-adatbázisukba.

Mivel a túl sok munkából ered, és a munkahelyen lép fel, ezért orvostudományi szempontból egy meglehetősen újszerű koncepcióról van szó, amit a munkával együtt kell kezelni. De mégis hogyan lehet felülkerekedni a munkahelyi kiégésen? Erre és hasonló kérdésekre Dr. Craig Dike klinikai pszichológus, és a 25 éve munkahelyi kapcsolatokkal foglalkozó Lissa Minkin adtak választ a realsimple.com-nak.

 

Mi az a munkahelyi kiégés?


A kiégés egy olyan tünetegyüttes, amelyet a nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz okoz” írták a WHO szakemberei a szervezet bejelentésében.

 

A hivatalos publikáció szerint a kiégésnek három fő tünete van: energiahiány vagy kimerültség, a munkától való szellemi eltávolodás (vagy a munka iránt táplált negatív, cinikus gondolatok), illetve a csökkenő szakemberi hatékonyság. Fontos megjegyezni – és a bejelentés is külön kitér erre –, hogy mindez kizárólag munkahelyi körülmények között értendő, és a diagnózis nem alkalmazható az élet egyéb területein.

hirdetes

 

Miről ismerhető fel a munkahelyi kiégés?


Minkin szerint minden munkaadónak oda kellene figyelnie azokra az alkalmazottakra, akik „kezdik elveszíteni az érdeklődésüket az iránt, amit csinálnak”, nem alszanak, vagy esznek eleget, vagy ha hirtelen élesen megváltozik a viselkedésük (például ha egy beszédes munkatárs szűkszavúvá válik).

 

Dr. Dike szerint könnyű összetéveszteni a hétköznapi stresszt és kimerültséget a kiégéssel. Stressz esetén van látható kiút. Azonban kiégés esetén olyan „negatív érzelmekről és visszahúzódásról van szó, amelyek azért alakulnak ki, mert valamibe túlságosan sokat fektetünk érzelmileg, intellektuálisan, vagy fizikailag, mindezt anélkül, hogy bármit is tennénk saját felépülésünk érdekében”. Az orvos szerint ha úgy érzed, hogy a munkahelyi kiégés tüneteit tapasztalod, akkor nagyon fontos, hogy azonnal szakértői segítséget kérj, mert az állapot fő tünetei „további és további elzárkózást, visszahúzódást, eredményeznek, és akár depressziót is okozhatnak”.

hirdetes
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-09

3 legaktuálisabb téma, amivel felkeresik a pszichológust a páciensek

A szorongás, kapcsolati problémák és identitásválság a páciensek három leggyakoribb témája, amivel a pszichológust felkeresik. Ismerd meg a megoldási lehetőségeket!

2024-09-25

5+1 tipp, amivel enyhítheted a menstruációs fájdalmaid

Szenvedsz a menstruációs fájdalmaktól? Fedezd fel ezt az 5+1 tippet, amelyek természetes módon segítenek enyhíteni a görcsöket és javítják a közérzetedet!

2024-09-18

Őszi csapatépítő programot kerestek? Vár titeket is a Szigetköz!

Őszi csapatépítő programot kerestek? A Szigetközben vízi túrák, kerékpározás, horgászat és kalandparkok várnak titeket, hogy összekovácsoljátok a csapatot természetközelben!

2024-09-16

Ezekre a kezelésekre lesz szükséged, ha hormonzavart diagnosztizál az orvosod

Fedezd fel, milyen kezelésekre lehet szükséged, ha hormonzavart diagnosztizálnak nálad! Gyógyszeres terápia, hormonpótlás, életmódbeli változtatások és sebészeti lehetőségek.

2024-09-10

Nőként orvosi pályára készülsz? Ez az 5 szakág sok lehetőséget tartogat!

Fedezd fel az orvosi pálya izgalmas szakágait nőként! 5+1 terület, amely sok lehetőséget kínál: családorvoslás, nőgyógyászat, pediátria és még sok más.

2024-09-19

Élményajándékok a szeretteinknek: Hogyan adj életre szóló emlékeket?

Egy élményajándék nem egy pillanatnyi örömöt nyújt, hanem évek múltán is mosolyt csal az arcokra. Ajándék ami egy emlék is egyben, ami örökké velünk marad.

Legnépszerűbb cikkeink

Betegség Csajos Egészség Életmód Érdekességek Fejlesztő Férfi Tanács