Minden, amit a munkahelyi kiégésről tudni kell

helloladies.hu
Minden, amit a munkahelyi kiégésről tudni kell
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A letaglózó munkahelyi fáradtságot mindannyian tapasztaltuk már valamilyen formában, azonban ennek az állapotnak egy ideje hivatalos neve is van: „kiégés”. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrégiben hivatalosan is elismerte a kiégést, mint állapotot, amit „foglalkozási jelenségként” jegyeztek be nemzetközi betegség-adatbázisukba.

Mivel a túl sok munkából ered, és a munkahelyen lép fel, ezért orvostudományi szempontból egy meglehetősen újszerű koncepcióról van szó, amit a munkával együtt kell kezelni. De mégis hogyan lehet felülkerekedni a munkahelyi kiégésen? Erre és hasonló kérdésekre Dr. Craig Dike klinikai pszichológus, és a 25 éve munkahelyi kapcsolatokkal foglalkozó Lissa Minkin adtak választ a realsimple.com-nak.

 

Mi az a munkahelyi kiégés?


A kiégés egy olyan tünetegyüttes, amelyet a nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz okoz” írták a WHO szakemberei a szervezet bejelentésében.

 

A hivatalos publikáció szerint a kiégésnek három fő tünete van: energiahiány vagy kimerültség, a munkától való szellemi eltávolodás (vagy a munka iránt táplált negatív, cinikus gondolatok), illetve a csökkenő szakemberi hatékonyság. Fontos megjegyezni – és a bejelentés is külön kitér erre –, hogy mindez kizárólag munkahelyi körülmények között értendő, és a diagnózis nem alkalmazható az élet egyéb területein.

hirdetes

 

Miről ismerhető fel a munkahelyi kiégés?


Minkin szerint minden munkaadónak oda kellene figyelnie azokra az alkalmazottakra, akik „kezdik elveszíteni az érdeklődésüket az iránt, amit csinálnak”, nem alszanak, vagy esznek eleget, vagy ha hirtelen élesen megváltozik a viselkedésük (például ha egy beszédes munkatárs szűkszavúvá válik).

 

Dr. Dike szerint könnyű összetéveszteni a hétköznapi stresszt és kimerültséget a kiégéssel. Stressz esetén van látható kiút. Azonban kiégés esetén olyan „negatív érzelmekről és visszahúzódásról van szó, amelyek azért alakulnak ki, mert valamibe túlságosan sokat fektetünk érzelmileg, intellektuálisan, vagy fizikailag, mindezt anélkül, hogy bármit is tennénk saját felépülésünk érdekében”. Az orvos szerint ha úgy érzed, hogy a munkahelyi kiégés tüneteit tapasztalod, akkor nagyon fontos, hogy azonnal szakértői segítséget kérj, mert az állapot fő tünetei „további és további elzárkózást, visszahúzódást, eredményeznek, és akár depressziót is okozhatnak”.

hirdetes
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2025-04-28

Turizmus kihívások 2025-ben – Így készülj a szezonra!

Tudd meg, milyen kihívásokkal néz szembe a turizmus 2025-ben, és hogyan készülhetsz fel sikeresen a szezonra szálloda és turizmus tanácsadással!

2025-04-25

Karrier tanácsok orvosnőknek – Lépj a létra tetejére!

Karrierépítési tippek orvosnőknek: hogyan érvényesülj nőként az orvosi pályán, és milyen lehetőségeket kínál például egy belgyógyász állás?

2025-02-21

Mi nem hiányozhat a hoteled marketing stratégiájából 2025-ben?

A 2025-ös hotel marketing stratégia digitális fejlesztéseket, fenntarthatóságot és személyre szabott vendégélményt igényel. Fedezd fel a Hotelmentők megoldásait!

2025-03-14

Miért válaszd az ápolói szakmát 2025-ben?

Az ápolói szakma 2025-ben stabil megélhetést, fejlődési lehetőségeket és nemzetközi karriert kínál. Ismerd meg, miért érdemes ezt a hivatást választani!

2024-12-10

A tökéletes céges évzáró – 5 helyszín, amit mindenki imádni fog

edezd fel a tökéletes céges évzáró helyszíneit! Wellness hotelek, borászatok és kalandparkok, hogy az évzáró esemény emlékezetes legyen mindenki számára.

2025-03-28

A hosszú párkapcsolat titka: szeretetnyelvek és konfliktuskezelés

A boldog és tartós párkapcsolat nem a szerencsén múlik. A kémia fontos, de a legnagyobb szerepet azok a tudatos erőfeszítések játsszák, amelyeket a felek nap mint nap megtesznek egymásért. A szeretet kifejezésének módjai és a konfliktusok kezelése kulcsfontosságúak ebben a folyamatban.

Legnépszerűbb cikkeink

Betegség Csajos Egészség Életmód Érdekességek Fejlesztő Férfi Tanács