A kisbabák első megfázásos, influenzás szezonja

helloladies.hu

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Habár az újszülöttek magukban hordozzák édesanyjuk betegségekre való immunitásának egy részét (amelyet a szoptatás tovább képes erősíteni), ez nem jelenti azt, hogy teljes mértékben védettek lennének a váltakozó természetű vírusok ellen. A vírusok azonban segíthetnek, hogy a kisbabák szervezete elkezdje kiépíteni saját immunrendszerét. Nem egyszerű azonban csak úgy megállapítani, hogy a baba megfázott-e csupán, vagy valami komolyabb dologról van szó. Nem kell megijedni – ha tudod, hogy mire figyelj oda, akkor könnyebben rájöhetsz majd, hogy mi is a probléma. De mik is az árulkodó jelek?
 

A megfázás, és ami vele jár


A megfázás (meghűlés, nátha) lassan alakul ki és nagyjából 9 napig tart. Osszuk ezt a 9 napot három különböző szakaszra.

 

Három nap érkezés


Az első három nap során, amikor a gyermek még fertőző állapotban van, nyűgösebb lesz, mint általában, csökkenni fog az étvágya, és még láza is lehet. Ha három hónaposnál fiatalabb, és végbélhőmérséklete 38°C fölé emelkedik, azonnal hívd fel gyermekorvosodat tanácsadásért. (Amint a gyerek óvodás korba ér, a nátha csupán enyhe hőemelkedést okoz majd.) A második vagy harmadik napon megindul az orrfolyás, ami azt jelenti, hogy a gyermek immunrendszere elkezdett dolgozni a fertőzés ellen. Ebben az időszakban a váladék híg és folyamatosan folyik. Nem szabad azonban arra erőltetni a gyereket, hogy megállás nélkül fújja az orrát – ez jobban zavarja majd, mint az a kis váladék.

 

Három nap jelenlét


A megfázás második, középső szakaszában a láz általában elmúlik, a baba kedélye javulni kezd, és visszajön az étvágya is. A váladék sűrűbbé válik és esetenként be is sárgulhat. Ez az egyszerre eldugult és folyós orr fázisa. Ekkor kezdődhet a köhögés is – amikor a gyerek a hátán fekszik, a váladék lefolyik az orrjáratokon a torokig, és köhögési reakciót vált ki, hogy távol tartsa a váladékot a tüdőtől. Ilyenkor sajnos elkerülhetetlen lesz néhány álmatlan éjszaka.

 

Három nap távozás


A nátha hajlamos még néhány napig maradni, de ez már szerencsére az utolsó három napos fázis. Az orrváladék ekkorra még sűrűbbé és szárazzá válik, a gyerek hangulata, viselkedése, és étvágya pedig visszatér a megszokotthoz.

hirdetes

 

Felkészülés


Bár a megelőzés is fontos, nem árt felkészülni arra, ha esetleg beüt a ménkű. Ha téli időszakban több napra utaztok el valahova, minden esetben pakolj egy egészségügyi csomagot a baba számára. Nem gyógyszerekre kell gondolni, hiszen jobb, ha azokat csupán gyermekorvosi javaslat után kapja meg a kicsi. Azonban nem árt, ha van nálatok lázmérő, esetleg köptető, hiszen egy csecsmőnek bármikor adódhatnak extra igényei.

 

Az influenza ismérvei


Vessünk most egy pillantást az influenzára. Az influenza november és március között bármikor megjelenhet, és akár hetekig is fennállhat a fertőzésveszély. A gyerekek már az első tünetek megjelenése előtt egy nappal is fertőzőek lehetnek, és egészen addig azok is maradnak, amíg a tünetek meg nem szűnnek (ez akár két hetet is jelenthet).

 

Az influenza sajátos tünetei az idősebb gyerekekben és a felnőttekben a következők:

hirdetes

 

  • hirtelen bekövetkező láz (38,8°C vagy magasabb)
  • izomfájdalom
  • gyengeség
  • fejfájás
  • a szemek mögött érzett fájdalom
  • torokfájás
  • száraz köhögés

 

Az óvodások szerencsére könnyedén tudathatják veled, ha lábaik vagy karjaik fájni kezdenek, de már az is árulkodó jel lehet, amikor egy mindig aktív gyerek nem hajlandó felkelni az ágyból. Sajnos a babák esetén már nehezebben szűrhetők ki az efféle tünetek. Hogy könnyebben megkülönböztethesd egymástól a náthát és az influenzát, a következő dolgokat érdemes szem előtt tartani: a nátha – mint azt feljebb részleteztük – általában több nap leforgása alatt jelenik meg. Ezzel szemben az influenza hirtelen, akár néhány órán belül alakul ki. Influenza esetén a láz nem csupán 1-2 napig tart, és a gyermek nem feltétlenül érzi majd jobban magát, miután elmúlik. Az általános aktivitás és étvágy drasztikusan csökken, és a köhögés is intenzívebb, mint a megfázás esetén. A babáknál hányás és hasmenés is kialakulhat. Ha ezek alapján arra gyanakszol, hogy gyermeked influenzás lett, azonnal hívd a gyermekorvost.

 

Sajnos nem létezik varázsszer ezek ellen


Sajnos sem a náthának, sem az influenzának nem ismerjük még tartós ellenszerét. Az antibiotikumok nem hatékonyak a vírusok ellen, az antivirális (vírusölő) orvosságokat pedig még nem hagyták jóvá csecsemők számára bizonyos influenzafajták ellen. Mindemellett egyre több kutatás bizonyítja, hogy az orrdugulást megszüntető, és az orrdugulást megszüntető-antihisztamin készítmények nem igazán hatékonyak gyermekek esetén, akik ráadásul különféle mellékhatásokat (például nyugtalanság, alvászavarok) is tapasztalhatnak ezektől.

 

A legtöbb gyermekorvos nem javasolja az ilyen készítményeket kisbabák számára, és a legtöbbjük csupán nagyon minimális mennyiségben ajánlja adagolásukat nekik. A recept nélkül kapható köhögéscsillapítók és köptetők szintén nem bizonyultak igazán hatékonynak a náthás kisgyermekek esetén, és a szakértők 14 éves kor alatt nem is javasolják használatukat. Minden esetben tartózkodj az ismerősök, barátok által javasolt házi gyógyszerektől és gyógymódoktól, és kérj gyermekorvosi tanácsokat, amennyiben bármilyen árulkodó tünetet tapasztalsz gyermekeden!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Anya Anyaság Apa Baba Betegség Kisbaba Tanács