A rémisztő alvási bénulás megismerése

helloladies.hu

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az alvási paralízis, avagy alvási bénulás során  úgy érezzük, ébren vagyunk, mégis képtelenek vagyunk megmozdulni. Általában akkor lép fel, ha valaki megragad az ébrenlét és az alvás fázisa között. Talán nincs is annál furcsább érzés, mint amikor nem vagyunk képesek megmozdulni, miközben teljesen tudatában vagyunk annak, mi zajlik körülöttünk.

Ha valaha ébredtél már fel úgy éjszaka, hogy képtelen voltál megmozdulni, ezt jelenti…


Az alvási bénulás egy furcsa, és ijesztő jelenség, lényegében az érintett személy képtelen bármelyik testrészét megmozdítani, mégis tudatánál van. Akik megtapasztalják gyakran nagyon megrémülnek – ami teljesen érthető reakció. Szerencsére ez egy viszonylag gyakori jelenség és semmilyen fizikai ártalmat nem jelent a testre nézve. Két fajtája van, az első a hypnopog, ami elalvás előtt történik, a másik, a hypnopompic pedig akkor, ha valaki a REM fázisból ébred fel.


Ahogy elalszunk a testünk mélyen pihenő állapotba kerül, miközben az agyunk is folyamatosan egyre kevésbé van tudatnál. Azonban ha hypnopog alvási bénulás jelentkezik, az agy éber marad, miközben a test már „alszik”. A személy pedig azt észleli, hogy minden erőfeszítés ellenére képtelen megmozdulni, ami miatt általában pánikba esik.

hirdetes


REM alvás alatt az izmaink lebénulnak, hogy ne kövessük az álmunkban átélt dolgokat, cselekedeteket, illetve ne történjen alvajárás. Ha valaki hypnopompic alvási paralízist észlel, az agy egy bizonyos része hamarabb ébred fel. Ez az éber állapot azonban nincs hatással az agyunknak arra a részére, amik az izmok bénulásáért felelős, ezért nem is tudjuk azokat irányítani.

hirdetes


Kinél fordul elő az alvási paralízis?


Néhányan elég szerencsések ahhoz, hogy egész életükben csak egyszer vagy kétszer tapasztalják meg ezt az állapotot, de mások ennél gyakrabban észlelik, akár hetente többször is, és azoknál, akiknél szorongás, depresszió áll fenn, általában gyakrabban jelentkezik, illetve bizonyos gyógyszerek szedése és alvási rendellenességek is hozzájárulhatnak.


A következő oldalon elolvashatjátok, hogy mi az, ami hozzájárul az állapot kialakulásához, milyen tünetei vannak, illetve hogyan lehet ellene tenni!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-09

3 legaktuálisabb téma, amivel felkeresik a pszichológust a páciensek

A szorongás, kapcsolati problémák és identitásválság a páciensek három leggyakoribb témája, amivel a pszichológust felkeresik. Ismerd meg a megoldási lehetőségeket!

2024-09-25

5+1 tipp, amivel enyhítheted a menstruációs fájdalmaid

Szenvedsz a menstruációs fájdalmaktól? Fedezd fel ezt az 5+1 tippet, amelyek természetes módon segítenek enyhíteni a görcsöket és javítják a közérzetedet!

2024-09-18

Őszi csapatépítő programot kerestek? Vár titeket is a Szigetköz!

Őszi csapatépítő programot kerestek? A Szigetközben vízi túrák, kerékpározás, horgászat és kalandparkok várnak titeket, hogy összekovácsoljátok a csapatot természetközelben!

2024-09-16

Ezekre a kezelésekre lesz szükséged, ha hormonzavart diagnosztizál az orvosod

Fedezd fel, milyen kezelésekre lehet szükséged, ha hormonzavart diagnosztizálnak nálad! Gyógyszeres terápia, hormonpótlás, életmódbeli változtatások és sebészeti lehetőségek.

2024-09-10

Nőként orvosi pályára készülsz? Ez az 5 szakág sok lehetőséget tartogat!

Fedezd fel az orvosi pálya izgalmas szakágait nőként! 5+1 terület, amely sok lehetőséget kínál: családorvoslás, nőgyógyászat, pediátria és még sok más.

2024-09-19

Élményajándékok a szeretteinknek: Hogyan adj életre szóló emlékeket?

Egy élményajándék nem egy pillanatnyi örömöt nyújt, hanem évek múltán is mosolyt csal az arcokra. Ajándék ami egy emlék is egyben, ami örökké velünk marad.

Legnépszerűbb cikkeink

Alvás Betegség Csajos Család Egészség Érdekességek Fejlesztő Férfi Tanács