A stressz tünetei hatással lehetnek a testedre, a gondolataidra, az érzéseidre, és a viselkedésedre is. Ha képes vagy felismerni a jellemző tüneteket, akkor már egy nagy lépést tettél meg kezelése érdekében is. Ha kezeletlen marad, akkor viszont számtalan egészségügyi problémát okozhat, mint például a magas vérnyomás, szívbetegség, cukorbetegség és elhízás.
A stressz egy normális fizikai és pszichológiai reakció az élet eseményeire. Kisebb adagokban akár még pozitív dolog is lehet, mert arra késztet, hogy megtegyük a szükséges lépéseket. Azonban ha már olyan befolyással van az életünkre, hogy nehezünkre esik megbirkózni vele, annak fizikai és mentális következményei is lehetnek. Az agyunk fel van szerelve egy „riasztórendszerrel”, hogy megvédjen az érzékelt veszélyektől, és ha fenyegetést észlel, a test rögtön hormonokkal válaszol, hogy megbirkózzon vele.
Normális esetben, ha semlegesítettük a veszélyt, az agy visszatér a természetes állapotába, azonban néhány ember esetében – az állandó (múltbeli vagy jelenlegi) stressz miatt – nagyon nehéz visszatérni a nyugalmi állapotba. Hosszú távon azoknál, akik túl aktív stressz válaszokat adnak, betegségek alakulhatnak ki, éppen ezért fontos felismerni a figyelmeztető jeleket, hogy elkerülhessük ezeket. Ebben a cikkben 9 gyakori jelet mutatunk be, ami arra utal, hogy túl stresszes vagy, valamint adunk néhány javaslatot, ami segíthet az enyhítésében.
9 jel, hogy túl stresszes vagy
Fejfájás vagy migrén
A gyakori stressz feszültséget okoz, ami fejfájásba csaphat át. Jellemzői:
- tompa, állandó fájdalom a fej, vagy a nyak mindkét oldalán
- állandó nyomásérzet a fejben
- érzékenység a nyakban, fejbőrön, vagy a vállizmokban
Mellkasfájdalom
A mellkasban érzett fájdalmat kiválthatja, vagy súlyosbíthatja a stressz és a szorongás, ami ebben az esetben időszakonként jelentkezik, szakaszos és éles. Ezt pedig a test izmaiban lévő feszültség okozza.
Hajhullás
A hajhullás egy természetes dolog, azonban ha az átlagosnál nagyobb mértékben tapasztaljuk, annak a stressz lehet a kiváltó oka. Ez általában csak időszakosan jelenik meg, azonban a krónikus stressz hatására időnként megismétlődhet.