
A Közel-Keleten is hódít a divat
New York, a divat fellegvára
New York, különösen Manhattan a világ számos elitjének ad otthont, szinte az összes nagy luxusház nyitott már itt üzletet. A város sokmindenben jár legelöl az egész világ tekintetében, miért pont a divat lenne a kivétel? A Négy Nagy közül is az egyik, ahol divathetet szoktak rendezni, az itteni divathetek mára már inkább divatmaratonokká nőtték ki magukat. Emellett a Times Square-en található az amerikai Vogue székhelye is. Az amerikai oldalról olyan nagy tervezők kerültek ki, mint:
• Calvin Klein
• Donna Karen
• Helmut Lang
• Hugo Boss
• Jeremy Scott
• Marc Jacobs
• Michael Kors
• Oscar de la Renta
• Pierrot
• Ralph Lauren
• Tommy Hilfiger
• Vivienne Tam
Szingapúr, a város, ahol az újgazdagok élnek
1965-ös függetlenedését követően Szingapúr rohamos fejlődésnek indult, ami többek között a múltjának volt köszönhető, az egykori brit gyarmatok központja itt alakult ki, valamint kikötőjének stratégiai elhelyezkedése is segítette a felemelkedését. Mára a világ egyik legfejlettebb térsége lett, a városállam ad otthont a környék legbefolyásosabb felső tízezrének. Nem csak a technológiája, kultúrája és gasztronómiája magas színvonalú, de a jómódú lakosok a divat területén is tartani akarják a lépést a világ többi részével. Az itteni tehetős egyének a legújabb trendeket szem előtt tartva öltözködnek, dizájner kiegészítőket és drága ékszereket hordanak, és a nagy luxusmárkák üzleteiben vásárolnak.
A Közel-Kelet, ahol a divat néha rejtve tör utat
A közel-keleti nők számára sokkal szigorúbb szabályok vannak előírva az öltözködés terén. A muszlim vallás keményen megszabja, mit hordhatnak a hölgyek, a nagy világmárkák pedig sokszor figyelmen kívül hagyják ezt. Ugyanakkor, mivel a térség nagyvárosaiban nagyon sok vagyonos nő él, egyáltalán nem meglepő, hogy legtöbbjük élénken követi az aktuális trendeket. Ha a keleti nőkre gondolunk, sokszor az abaya, a hijáb, vagy épp a burka ugrik be. Ezek a ruhadarabok szinte teljesen elfedik egy nő testét, azonban alatta azt viselnek, amihez kedvük van. Egy vagyonos nő pedig garantáltan a legújabb kollekciókból vásárol magának, szinte biztosan követi a legfrissebb divatot. A gazdag arab nőkön a külső megfigyelő is láthatja a gyönyörűen megmunkált ékszereket, a Pazar nyakláncokat, karkötőket, amik mind valódiak, nem pedig utánzatok. Egyébként a Dolce&Gabbana 2016-ban dobta piacra a kifejezetten muszlim nőknek tervezett kollekcióját, melyet hijabok és abayák alkotnak. A márkára jellemző minőség jegyében készült darabok alapvetően az arab nők szépségét hivatottak hirdetni és kiemelni. A gyönyörű mintákkal ellátott fejkendők és kaftánszerű ruhák kifejezetten keresett cikkeknek számítanak, hiszen a világon a lakosság 22%-át kötik ezek a szigorú szabályok. Egy évvel korábban a Chanel is bemutatót tartott Dubajban, a H&M szerződtetett modelljei között pedig megtalálható Mariah Idrissi, aki szintén muszlim vallású.
London, a negyedik Nagy város
London a történelem során mindig is jelentős szerepet kapott, a Brit Birodalom fővárosaként egy időben a világ negyedét igazgatta. Természetesen a divatvilágban is magasra tört, bár az itteni módi inkább a férfidivat irányába specializálódott. Mivel a férfidivat mindig is kevésbé volt változatos és színes, mint a női, ezért érthető, hogy nem kap akkora hangsúlyt, ha a divat ikonvárosairól van szó, holott ez a negyedik nagyváros, ahol divathetet tartanak. Számos tervező kezdte itt a pályafutását, közülük kedvencemet, Vivienne Westwood-ot szeretném kiemelni, aki nem csak korszakalkotó és zseniális tervező, de az 1970-es években Malcolm McLaren-nel közösen indították útjára a S*x Pistols-t, ezzel létrehozva a punk ideológiát, aminek a ruházkodási stílusát egyértelműen Westwood alkotta meg. A mára már a punkok védjegyévé vált darabok mind az ő fejéből pattantak ki. Az irónia az egészben, hogy maga az ideológia épp az uniformizálás ellen szól, ám ezekkel a darabokkal ők maguk is felvették az uniformist.