Jóból is megárt a sok, így tehát abból is, ha túl sok időt töltünk otthon. Sokaknak az első néhány hét, amit a koronavírus járvány alatt otthon töltöttek remek kifogás volt arra, hogy törölhessék a terveiket, egész nap melegítőben legyenek és végre sorozatot nézhessenek, egy idő után azonban ez is elveszti a varázsát. Lehet, hogy te is úgy érzed, hogy ingerlékeny, nyughatatlan vagy és mindig rossz a kedved. Valószínűleg nem te vagy az egyetlen. De hogyan kezelheted ezt a helyzetet és hogy juthatsz túl ezen az állapoton?

Bárki, aki egyedül él, stresszes a munkája, vagy volt már valamilyen mentális problémája, valószínűleg még inkább hátrányát szenvedi, ha túl sok időt van otthon, de ugyanúgy komoly hatással lehet az extrovertáltakra, hiszen nekik még inkább szükségük van a társasági kapcsolatokra, összejövetelekre és külső stimulációra.
Hogyan hat az otthonlét a hangulatra?
A bezártság sokaknál egyben azt is jelenti, hogy egyáltalán nem mennek ki a levegőre, teljesen a lakásba szorulnak, a napfény és a D-vitamin hiánya pedig nem csak az egészségre van hatással, de a hangulatra is. Habár kiegészítőkkel pótolható, hiányának jelei, mint a fáradékonyság, depresszió, hátfájás és legyengült immunrendszer nagy eséllyel jelentkezik, ha túl sokat vagy odabent. Ha az idő engedi menj el sétálni, mozogj, a lényeg, hogy ne szigeteld el magad a házban, másoktól távol.
Tünetek, hogy túlságosan bezárkóztál
Honnan tudhatod, hogy rád is rossz hatással van a bezártság, túl sok időt töltöttél mostanában bent és esetleg észre sem veszed, de megváltoztál? Az egyik legjellemzőbb tünet, ha már az apróságok is könnyen felidegesítenek, és olyan dolgok miatt is aggódsz, ami korábban nem okozott gondot. Jelentkezhet még fáradékonyság, nyugtalanság, unalom, álmatlanság, illetve lehet, hogy nehezebben tudsz koncentrálni és folyton cikáznak a gondolataid.
Hogyan küzdd le ezt az állapotot?
Lehet, hogy jól esik egész nap melegítőben, pizsamában lenni, vagy az utolsó pillanatig várni, hogy kikelj az ágyból, de legyen egy szerkezete a napnak, amit tartasz és csinálj valamit, amit tényleg szeretsz és stimuláló hatással bír, például jógázz. Próbálj ki valami új dolgot, mondjuk fess, színezz, írj naplót vagy próbálj ki új ételeket és szép lassan térj vissza a megszokott kerékvágásba (még akkor is, ha eleinte semmi kedved sincs hozzá), ha lehetőség van rá, találkozz a barátaiddal, csináljatok közös programokat!