Depresszió ellen
A depresszió különösen a 45 év feletti nőket veszélyezteti, és habár ezt, illetve az ezzel járó szorongást számos testmozgás képes enyhíteni és megakadályozni, egyre több kutatás világít rá arra, hogy a jóga különösen hatékony lehet a hangulat szabályozására és a stresszoldásra. Egy kutatás kiderítette, hogy a jóga növeli a GABA mennyiségét a szervezetben, ami egy hangulatszabályzó neurotranszmitter (ingerületátvivő anyag), és amelyből az átlagnál kevesebb található meg a depresszióval vagy szorongással szenvedőkben.
A stressz köztudottan hatékony a depresszió ellen, és tudjuk azt is, hogy a stressz és a hangulatzavarok között is szoros kapcsolat áll fenn. Bizonyos jógaformák akár hatékony kardió edzések is lehetnek. Érdemes tehát heti legalább egy jógázást beiktatni.
Hátfájdalmak ellen
A legtöbbek 30 és 40 éves korukban tapasztalják először a korosodással jár hátfájdalmakat, ezek pedig egyre gyakoribbakká válnak az idő múlásával. A központi izmok megerősítése segíthet elkerülni ezeket a fájdalmakat. A plank gyakorlat például kiváló erre, mert remekül megcélozza ezeket a központi izmokat, és nem csak a hasizmokat dolgoztatja meg, hanem a mellizmokat és a gerincet körülvevőket is.
A plank gyakorlathoz helyezd a csuklóidat a könyökeid alá, azokat pedig a vállaid alá, és nyomd ki magad a padlóról – ezzel egy időben helyezkedj úgy, hogy a lábfejeid a lábujjaidon támaszkodjanak. Győződj meg róla, hogy a lábfejeid nagyjából válltávolságra legyenek egymástól. Eközben húzd a köldöködet a gerinced irányába, hogy megfeszüljenek a hasizmaid. 30 másodpercig tartsd meg ezt a pózt, majd támaszkodj meg a térdeden és egy rövid pihenő után újra tartsd meg magad fél percig. Ahogy egyre erősödsz, próbáld 90 másodpercre emelni a szakaszok hosszát. Ezeket összesen 3 alkalommal végezd hetente.