Az év elején sokan döntenek úgy, hogy most végre elkezdenek egészségesebben étkezni. A nemes célt kitűzők azonban már akkor akadállyal találhatják szembe magukat, amikor megpróbálnak ideális diétát választani maguknak az elkövetkezendő esztendőre.
A U.S. News & World Report összevetette a legnépszerűbb diétákat egymással, hogy kiderítse, melyik a legjobb közülük. Nem sikerült azonban egyértelmű első helyezettet választani, így a 2018-as bajnoki címen két étrend – a DASH és a mediterrán diéta – is kénytelen osztozni.
A lista aljára a ketogén és a dukan diéta kerültek, amelyekről szintén nem sikerült egyértelműen eldönteni, hogy melyik a legkevésbé ajánlottabb. A ketogén diéta során szándékosan megvonjuk a szervezetet a szénhidrátoktól, arra kényszerítve ezzel, hogy a felhalmozott zsírtartalékokat használja fel energiaforrásként. A dukan diéta követőit szigorú szabályok kötik, és több szakaszból áll (az egyik ezek közül rengeteg fehérje elfogyasztását írja elő). Mindkét utolsó helyre került diéta nehezen követhető, állítják a szakemberek.
De térjünk vissza a legjobbakhoz!
DASH diéta
A DASH diéta azok számára jött létre, akik szeretnék csökkenteni magas vérnyomásukat. Gyümölcsökből, zöldségekből, teljes kiőrlésű gabonákból, zsírszegény fehérjékből és alacsony zsírtartalmú tejtermékekből áll. A DASH diéta követőinek azt javasolják, hogy tartózkodjanak a telített zsíroktól, a cukros italoktól, az édességektől, a zsíros tejtermékektől és bizonyos olajoktól.
Mediterrán diéta
A másik első helyezett a mediterrán országok étrendjét veszi alapul, természetesen nevét is innen kapta. A mediterrán étrend zöldségekben és gyümölcsökben gazdag, de az egészséges zsíros ételek, mint például a halak, diók és olívaolaj is fontos részét képezik.
Flexitarian diéta
Nevét a flexible (rugalmas) és vegetarian (vegetáriánus) szavak összemosásából kapta, ez a diéta többnyire vegetáriánus étrendre ösztönzi követőit, de nem zárja ki teljes mértékben a húsok fogyasztását.
Weight Watchers diéta
A Weight Watchers egy különösen népszerű diéta, és már sok híresség is a nevét adta hozzá. Egy pontrendszerre alapul, ahol minden ételhez saját pontszám tartozik. Minden nap az a cél, hogy a kitűzött pontszámhatárok között maradj az elfogyasztott ételekkel. Minél egészségesebb egy étel, annál kevesebb pontszámot ér (tehát annál több fogyasztható belőle, mielőtt eléred a limitet).
TLC diéta
A TLC diéta a magas koleszterinszintet igyekszik csökkenteni. Lényege a zsírbevitel csökkentése, és a rostok bevitelének fokozása.
MIND diéta
A MIND diéta a DASH és a mediterrán keveréke. Célja az agy állapotának megőrzése és az Alzheimer-kór megelőzése (habár még további kutatásokra van szükség, hogy ezek az állítások bizonyíthatók legyenek). A MIND diétát követők 10, az agy számára egészséges ételcsoport közül válogathatják össze napi étrendjüket: ezek a leveles zöldségek és minden más zöldség, diók, bogyók, babok, teljes kiőrlésű gabonák, hal, baromfihús, olívaolaj és bor. Tartózkodni kell továbbá a vörös húsoktól, a vajtól, a margarintól, a sajtoktól, az édességektől és a sült és gyorsételektől.
Volumetrics diéta
A volumetrics diéta követői az ételek energiatartalmára kell, hogy odafigyeljenek, más szóval hogy mi mennyi kalóriát tartalmaz. A magas energiasűrűségű ételek kis mennyiségben is sok kalóriát jelentenek, míg az alacsony energiasűrűségűek esetén nagyobb mennyiségben is kevés kalória kerül a szervezetbe.