A vegán étrendet követők a vegetáriánussal szemben nem csak húst nem, hanem semmilyen állati eredetű ételt nem fogyasztanak, se tejterméket, se tojást.
Nagyon sokan az állatvilág védelme érdekében döntenek a vegán életmód mellett. Elutasítanak mindent, ami az állatokra nézve hátrányos lehet. Például a tojásfogyasztás a szárnyasok szaporodását gátolja. Különböző fajta vegánok léteznek, attól függően, hogy milyen célból választották ezt az életmódot. Megkülönböztetünk egészségügyi, gazdasági, ökológiai, vagy etikai vegánokat. Ha a vegán étrend megfelelően van összeállítva, akkor az lehet az egyik legegészségesebb életmód.
Na de mit esznek akkor?
Tulajdonképpen mindent, ami nem állati eredetű. Rengeteg zöldséget és gyümölcsöt, valamint magvakból és gabonafélékből készült ételeket. A hüvelyeseknek igen magas a fehérje tartalma, így azokat is előszeretettel fogyasztják akár főzelékek formájában.
Miért is jó vegánnak lenni?
Nagyon környezettudatos életforma, mivel kisebb az ökológiai lábnyomuk, valamint a szervezetre is jótékony hatással van, mert nem terheljük le a testet a húsok és a tejtermékek fogyasztásával. Fitness célok elérését is elősegíti, mivel ezzel az étrenddel könnyebb csökkenteni a testzsírszázalékot. A túlsúly is ritkább az ilyen életmódot folytatók körében, kisebb az esélye a magas koleszterinszint, cukorbetegség, magas vérnyomás és szívbetegség kialakulásának.
Ennek a fő oka, hogy kevesebb telített zsírsavat és koleszterint fogyasztanak. Több vitamint és rostot visznek be a szervezetükbe. Ezen felül új ételeket fedezhetünk fel és különböző recepteket sajátíthatunk el.
Egyre több gyorsétterem hozta be a kínálatába a vegánoknak is megfelelő ételeket, például a Burger King. A boltok polcain is jelentősen megnőtt a vegán termékek száma. Különböző snackek, növényi eredetű tejtermékek, zöldségfasírtok.
Azonban vigyázni kell, mert a gyermekek fejlődéséhez előnyösebb a hústermék fogyasztása, de nem elengedhetetlen, megoldható, csak nagyobb odafigyelést igényel.
A tejtermékeket növényi eredetű termékekkel lehet helyettesíteni, ilyenek például a mandulatej, szójatej, növényi alapú főzőkrémek és joghurtok, vegán sajtok. A húst pedig a szója származékokkal, például tofuval helyettesítik. A tojást pedig beáztatott lenmaggal vagy chia maggal. Sűrítőanyagnak tejszín helyett kesudiót, salátákba sajt helyett sörélesztő pelyhet tehetünk, melynek nagyon hasonló íze van a parmezán sajthoz.
Hátránya
Nem olcsóak az alapanyagok és kevés helyen beszerezhetőek, valamint időigényesebb ezt az életmódot folytatni. A környezet elutasító lehet ezzel szemben és ha a családtagok, barátok nem támogatják ezt, akkor nagyon nehéz tartani. Előzetesen informálódni kell egy esetleges étteremről, hogy készítenek-e vegánok számára ételeket. Teljesen máshogy kell elkészteni az ételeket, éhesebbnek érezhetjük magunkat, mert az ételek kevesebb kalóriát tartalmaznak.
Habár ma már egyre többen döntenek a vegetáriánus illetve vegán életmód mellett, még mindig kevés olyan kultúra van, ahol nem fogyasztanak húst, és sok autentikus ételről kell lemondani ezáltal. Nehéz bevinni a szervezetbe a B12 vitamint és a vasat, mert a növények alacsony mértékben tartalmazzák ezeket. Ennek az életmódnak az elkezdésekor akadályokba ütközhetünk, mert nehezebb jól megszervezni az étrendet.
Összességében véve a vegán életmód a megfelelő odafigyeléssel és tudatossággal egy egészségesebb életet biztosít. Energikusabbnak érezhetjük magukat, valamint a fáradékonyság elkerülhető. Az életmód elkezdéséhez és változatosabbá tételéhez rengeteg inspirációt tudnak adni a különböző közösségi oldalak, influencerek és sztárok, valamint a YouTube csatornákon számos videót is találhatunk a témával kapcsolatosan.