A germán hitvilágban Freya istennő volt a nők oltalmazója, akinek szentélyeit vadrózsával díszítették. Hozzá imádkoztak nehéz, életbe vágó helyzetekben, amiből bizony bőven akadt abban a korban. A szülés ma sem mondható rizikómentesnek, hát még több száz évvel ezelőtt?
A középkorban ebből a hitvilágból megmaradt tiszteletként a szülés után a méhlepényt egy vadrózsa tövében ásták el. Akár magának a vadrózsának is kijárhatott akkoriban a tisztelet, hiszen az emberek már az ősidőktől alkalmazták a természet patikáját, s ez a növény igen sokoldalúan hasznosítható a gyógyászatban.
A vadrózsa jótékony hatásai
Mind levelei, mind virága, de termése a sokak által ismert és kedvelt, magas C vitamin tartalmú termése, a csipkebogyó is alkalmas belső és külső felhasználásra. A füvesemberek a gyógyszerek megjelenése előtti időkben sebek, fekélyek gyógyítására és hasmenés esetén is a növény szirmait és leveleit használták fel. A levelek forrázata frissítő, összehúzó hatású gyógytea. A rózsa erősíti az immunrendszert, megkönnyíti a gyógyulást influenza, megfázás esetén. Torokfájásra, hurutra és mellkasi fertőzésekre is hatásos sok egyéb, jótékony hatása mellett. Fontos megemlítenünk azonban, hogy a rózsa gyógyászati célú, kúraszerű, vagy folyamatos alkalmazása (teák, fürdők, borogatások) terhesség esetén nem ajánlott. A vadrózsa május, június között virágzik, akinek van kedve, szedhet szirmokat és készíthet vele kellemes ízű és illatú teát, de felhasználhatja sütemény, szörp, szirup, ecet, saláta ízesítésére. Termését az első fagyok beköszöntével kezdik szedni, amikor a bogyó kissé megráncosodott és megpuhult.
Vadrózsa a szépségápolásban
Virágát a kozmetikai ipar is már régóta használja, termékeinek hatékonyságát növelendő, hiszen rózsavízként a keleti népek is századokkal ezelőtt alkalmazták antiszeptikus, tonizáló, frissítő hatása miatt. A rózsavíz tisztítja a pattanásokat és a pórusokat, borogatásként megnyugtatják az égő szemet.
Vadrózsa a menstruációs problémákra
Azoknak a hölgyeknek, akik menstruációs problémával küzdenek és van lehetőségük rózsaszirmot gyűjteni, egy két friss vagy akár szárított gyógynövények hozzáadásával az alábbi receptet ajánlom:
1 liter teához:
• 1 evőkanál szárított rózsaszirom
• 1 evőkanál szárított szúrós gyöngyajak
• 1 evőkanál szárított réti palástfű
• 1 evőkanál szárított kamilla
• 1 evőkanál szárított muskotályzsálya
• 1 liter forrásban lévő víz
A füveket tegyük kancsóba és forrázzuk le őket a vízzel majd pihentessük 10-15 percig. Szűrve fogyasszuk, naponta három alkalommal egy csészényit. Egész hónapon keresztül fogyasszuk, a ciklus első napjától kezdve. Az adag emelhető napi 6 csészére ha szükséges.
A menstruációs problémák kezelésében a rózsa további, fájdalomcsillapító, görcsoldó, vérzéscsillapító, szorongás és ingerlékenység csökkentő hatásai vannak a segítségünkre.