Főleg az először szülő kismamákat foglalkoztatja az a kérdés az utolsó hetekben, hogy mikor indul a szülés? Honnan lehet tudni, hogy ez már valóban az és nem csak vaklárma? Minden szülés teljesen más, így valószínűleg a te tested nem azokat a jeleket fogja produkálni, mint a barátnődé. Erre azonban nincs aranyszabály, csak néhány támpont, ami a segítségedre lehet az utolsó hetekben, napokban. Íme, a leggyakoribbak:
Jóslófájások
A terhesség vége felé többször előfordulhatnak az úgynevezett jóslófájások. Ezeknek az a célja, hogy kitágítsák a méh alsó szakaszát és lehetővé tegyék a baba fejének beágyazódását kismedencébe. Ezek a fájások már hetekkel, sőt, hónapokkal a szülés előtt jelentkezhetnek. Kellemetlenek, rendszertelenek és rövidek, így nem kell azonnal a kórházba rohanni!
A magzatvíz elfolyása
A szülés megindulhat burokrepedéssel is. Ilyenkor a babát körülvevő magzatburok megreped, és a magzatvíz elfolyik belőle. Ez egyáltalán nem fájdalmas folyamat, ugyanis a burokban nincsenek idegrostok – maximum egy apró pukkanást lehet hallani.
A magzatvíz nem csak hirtelen folyhat el, hanem szivároghat is – ezt a terhesség vége felé könnyen össze lehet téveszteni a bő folyással. Meg lehet azonban különböztetni: a magzatvíz színtiszta víz, a folyás pedig nyálkás. Az estek mindössze 20%-ában történik csak a magzatvíz elfolyásával a szülés.
Ha elfolyt vagy elszivárgott a magzatvized, nem kell rohanni a kórházba – ugyani még van, legalább 6 órád a szülés megindulásáig. Ha túl korán érsz be a kórházba, megindíthatják a szülést, ami hosszabb vajúdáshoz vezet, mintha magától indulna az egész.
Miután a magzatburok megrepedt, könnyebben elkaphatsz fertőzéseket – ami veszélyezteti a magzat életét. Így nagyon fontos, hogy ilyenkor már ne ülj kádba és a szeretkezés is tilos, valamint célszerű 3-4 órán belül beérni a kórházba.
Vajúdás – rejtett vajúdás
Egyes kismamák olyan szerencsések, hogy mindösszesen csak 2 óráig tart a vajúdásuk. Ez nem azért van mert ügyesebbek vagy erősebbek, hanem azért, mert minden bizonnyal rejtett vajúdáson estek át. Ez annyit jelent, hogy fokozatosan kinyílt a méhszájuk, így a szülés időpontjára már csak kicsit kellett tágulniuk.
A valódi méhösszehúzódások viszont kezdetben a menstruációs görcsökre emlékeztetnek, majd egyre erősebbek és gyakoribbak lesznek. Alhasi feszülés, hányinger, rosszullét, hasmenés kísérheti őket. Ilyenkor már mérni kell az összehúzódások hosszát és azt is, hogy hány perc telik el köztük. Ha már kb. 10 percenként követik egymást a fájások és minimum egy percig tartanak, ideje elindulni a kórházba.
Vészjósló jelek
Vannak sajnos olyan váratlan helyzetek is, amikor nem célszerű a párunk mellé beülni az autóba, hanem inkább MENTŐT KELL HÍVNI! Ilyen eset lehet az erős vérzés (menstruációt megközelítő vagy annál erősebb); ha megjelenik a köldökzsinór (nagy mennyiségű magzatvíz kizúdulása esetén); illetve ödéma, gyomortáji fájdalom, hányinger, szikralátás, látászavar, fejfájás esetén – ezek ugyanis a terhességi rángógörcs előjelei.