Nem igazán beszélünk róla, pedig nagyon sok embert érint, úgyhogy mi most úgy döntöttünk, megtörjük a csendet. A szorulással sok ember találkozik nyaralás alatt, de még akár akkor is, ha néhány napra elmegy vendégségbe egy barátjához. Mi okozhatja a problémát, és mit tehetünk ellene? Erről lesz szó a következőkben!
Téged is érint ez a probléma? A statisztikák szerint az emberek fele szenved székrekedéstől vakáció, nyaralás alatt, úgyhogy ez egy nagyon is valós és gyakori jelenség. Lássuk, mi lehet az oka:
Felborul a megszokott rutinunk
A legnagyobb gondot az okozza, hogy megváltozik a beosztásunk. Máshogy telnek a napok, esetleg később kelünk, később fekszünk le, máshogy telnek a napjaink, és amikor a napi rutin rendszertelen, a testünk működése is rendszertelen lesz.
Nem figyelünk annyira a testünkre
Ha a szokásos napi rutinunkat tartjuk, sokkal inkább figyelmet fordítunk testünk jelzéseire, és pontosan tudjuk mikor jött el az ideje, hogy meglátogassuk a fürdőszobát. Viszont ha nyaralunk, és a tengerparton sütkérezünk, a Balatonnál ülünk egy csónakban, vagy épp egy erdőben kirándulunk könnyen átsiklunk testünk jelzései felett, hogy ideje lenne kimenni. Sokan arra is csak napok múlva jönnek rá, hogy mióta nem voltak kint…
Nem tudunk ellazulni egy idegen fürdőszobában
A legtöbben úgy szeretnek WC-re menni, ha körülöttük nyugalom van, de egy idegen helyen sokszor nehéz olyat találni, ami elég tiszta, megfelel az elvárásainknak, vagy elég privát, úgyhogy sokszor inkább úgy döntünk, várunk vele, amíg nem lesz megfelelő alkalom.
Megváltoznak az étkezési szokásaink
Egy alacsony rost tartalmú gabonapehely minden reggel lehet, hogy finom, de gátolja az emésztőrendszert, hogy az megfelelően tegye a dolgát. Az is lehet, hogy kevesebbet iszunk (főleg kirándulás alatt) aminek az eredménye dehidratáció és szorulás. Bármikor, amikor változás van az étrendedben, az zavart kelt a szokásos emésztésben is.
Feszültek és stresszesek vagyunk
A repüléstől való félelem, de egy hosszú autóút is olyan stresszt eredményezhet, hogy már maga ez is okozhat székrekedést.
Hogyan előzhetjük meg?
Könnyebb megelőzni, mint kezelni, csakúgy mint sok más dolog esetében. Növeld a gyümölcsök mennyiségét, egyél salátákat, zöldségeket, mert ezek fogyasztása nagyon jót tesz a bélmozgásnak. Érdemes barna kenyeret enni, figyelj oda a megfelelő folyadékbevitelre, és mindig szakíts rá időt, hogy nyugodt körülmények között kimehess a fürdőszobába.
Az egyszerű otthoni praktikák is hozhatnak enyhülést, de csak a legvégső esetben használj hashajtót. Nincs is annál rosszabb, ha épp a városnéző túra közepén jársz, amikor hirtelen kifejti hatását, és gyorsan találnod kell egy WC-t, és akkor aztán nincs válogatás, hogy nem elég tiszta.
Ehelyett inkább fordíts figyelmet a helyes táplálkozásra, és folyadékfogyasztásra, és figyelj a tested jelzéseire, így könnyen elkerülheted ezt a kényelmetlen helyzetet, amivel utazás során gyakran találkozunk.