A kellemetlen szájszaggal mindannyian megküzdünk időnként, különösen reggelente. Általában egy alapos fogmosás és szájvíz megoldja a problémát, azonban sokan egész nap küzdenek vele. Elmondjuk, mi okozhatja a gondot és mit tehetsz ellene, hogy többé ne kerülj kellemetlen helyzetbe!
Kiszáradt száj
Alvás közben gyakran kiszárad a szánk, ami miatt megnő a baktériumok száma és sok gyógyszer is idézhet elő szájszárazságot. Ha te is szedsz valamit, érdemes megnézni a mellékhatásait és másikra váltani. Egyéb esetben elegendő lehet csak több vizet inni!
Nem megfelelő szájhigiénia
A jó szájhigiénia segít a fogakat és az ínyet is egészségesen tartani, valamint csökkenti a baktériumok számát. Naponta használj fogselymet, szájvizet is és rendszeresen cseréld a fogkefédet, körülbelül 3 havonta, illetve minden megbetegedés után, ezenkívül pedig nyelvtisztítót is használhatsz a tökéletes eredményért.
Dohányzás
Még egy ok, hogy leszokj róla! Amellett, hogy nagyon egészségtelen, még rossz szájszagot is okoz akkor is, ha ízesítettet választasz.
Bizonyos ételek és italok
Volt már olyan, hogy valakinek a leheletéből könnyen kitaláltad, mit evett ebédre? A hagyma, brokkoli, káposzta, fűszerek, alkohol, kávé mind kellemetlen leheletet eredményez, illetve a gyomorproblémák, gyomorsav is nagyon rossz szájszagot okoz, utóbbi esetben orvosi segítséget kell kérni.
Fertőzések és betegségek
A fertőzések a szájban, torokban mind rossz szájszagot okoznak, de egy fülfertőzést is könnyen ki lehet szúrni ezekből a tünetekből, illetve rossz fogak is kiválthatják. A cukorbetegeknek is van egy jellemző szájszaga, de sok más betegség is okozhatja. A menta nagyon jó szolgálatot tehet, természetes antibiotikum és gombaölő is. Cukorka formában könnyen segít bármikor. A citrusfélék is nagyon hatásosak, elpusztítják a baktériumokat és kellemes ízt, leheletet biztosítanak, ha elrágcsálunk egy kis darab citromot például. A citromos víz is sokat segíthet, számtalan egyéb jótékony hatása mellett!
Fogmosás után érdemes zöld teával öblögetni, hiszen nagyon frissítő hatással bír nem csak belülről, de a leheletünk is sokkal jobb lesz tőle!
Érdemes fogorvoshoz fordulni!
A rossz lehet oka általában a nem megfelelő szájhigiénia miatt is kialakulhat, amely a felgyülemlett baktériumok, fogkő általi következmény. Éppen emiatt nagyon fontos, hogy félévenként ellenőriztessük fogainkat szakértő fogorvos segítségével, ahol megfelelő professzionális dentálhigiénés kezelésben részesítik fogainkat. Amennyiben Te is szeretne olyan fogorvost, ahol segítenek megtalálni a rossz lehelet okát és megfelelően kezelik, kérj időpontot a Rosental Fogászatára az alábbi linken: fogászat Budapest!