Rohamléptekkel közeledik a tél, de persze sokan már a ködös őszi napok hatására előhalászták a tavasszal eldugott pulóvereket a szekrényből. Mivel azonban ezeket a ruhadarabokat nagyon intenzíven szokás használni a hideg évszakokban, így némi karbantartást is igényelnek, hogy sokáig hordhasd őket.
Ha volt már valaha dolgod (és valószínűleg mindannyiunknak volt) az összement melegítő felsőkkel, az idegesítő szöszhullatással, vagy hasonló problémákkal akkor ezeket a tippeket pont neked találták ki!
1. Tartsd távol a molyokat egy természetes molyzsákocskával!
Felejtsd el az esetlegesen rákkeltő hatású molygolyócskákat, és készíts inkább helyettük természetes molyriasztó zsákocskákat. Szerencsére a számunkra kellemes illatok többségét ki nem állhatják ezek az apró kártevők, ezért nyugodtan használhatsz levendulát, eukaliptuszt, szegfűszeget, szárított rozmaringot, szárított kakukkfüvet, mentát, citromot vagy babérlevelet is.
Keverj össze egy negyed bögrényi száraz fűszert és gyógynövényt. Ha egy néhány régi, lyukas pulóvered, vagy olyan, ami már nem jó rád, akkor vágd le az egyik ujját és varrd be az egyik végét. Ez után nincs más dolgod, mint beletölteni a száraz mixet és összekötni. Tedd a többi (még jó) pulóvered vagy más ruhád közé és kész is vagy!
2. Használj vodkát a szagok ellen
A pulóverek, különösen a régi darabok egy idő után jellegzetes szagokat vesznek fel. Ez a pulóverben tenyésző baktériumok számlájára írható. Ha szeretnéd megszabadulni ezektől a baktériumoktól, akkor spriccelj egy kis vodkát a ruhadarabra. Ez elpusztítja a baktériumokat, de nem hagy szagot maga után. Mivel a különböző anyagok másként reagálhatnak a vodkára, így érdemes egy kis, nem látható részen kipróbálni azt, mielőtt az egész pulóvert bepermeteznéd vele. Ez után csak hagyd száradni egy jól szellőző helységben.
3. Szőrteleníts habkővel, fésűvel vagy tépőzárral
Ha pulóvered kezd „szőrössé” válni a kora miatt, akkor még adj neki egy utolsó esélyt, mielőtt kidobnád. Fogj Egy habkő csodákra képes, ha finoman végighúzod az anyag felületén. Ugyan ezt egy tépőzárral vagy egy fésűvel is megpróbálhatod.
4. Nyerd vissza a kinyúlt mandzsetták eredeti méretét egy hajszárítóval
A laza, kinyúlt mandzsettákat visszavarázsolhatod eredeti állapotukba egy hajszárítóval vagy akár egy gőzölős vasalóval (óvatosan a hőfokkal!). Az anyag hő hatására összemegy majd. Hasonló hatást érhetsz el forró vízzel is.
5. Száríts gyorsabban egy salátacentrifugával
A kézzel mosott ruhákat nem szokás a centrifugába dobni. Azonban ahelyett, hogy egy örökkévalóságot kellene végigvárnod azért, hogy megszáradjanak, felgyorsíthatod a folyamatot egy salátacentrifugával. Ezek segítenek eltávolítani az extra vizet a pulóverből anélkül, hogy ártanának az érzékeny anyagnak.
6. Tedd újra bolyhossá pulóvereidet egy kis ecettel
Ha már a salátáknál tartunk – egy kis ecet segíthet visszahozni az életet pulóvereidbe. Önts néhány kupaknyi ecetet az öblítővízbe hogy újra bolyhossá tedd felsőidet!
7. Hajtsd össze rendszeresen felsőidet az egyszerűbb tárolás érdekében
Ha mindig felakasztva tartod pulóvereidet, akkor egy idő után megnyúlhatnak és látszódni fog rajtuk a vállfa nyoma is. Ha azonban összehajtogatod őket, akkor egyrészt elkerülheted ezeket a problémákat (és a gyűrődést is), plusz több helyet is takaríthatsz meg.
8. Túl nagy a pulóver? Húzd össze egy brossal
Ha egy pulóvert túl nagynak érzel, akkor húzd össze hátul egy brossal. Egyrészt egy plusz ékszerként hat, másrészt pedig segít összehúzni a derekad vonalait is.
9. Nyerd vissza összement pulóvereid eredeti méretét babasampon segítségével
Kevés olyan rossz érzés van, mint amikor egy mosás után rájössz, hogy kedvenc pulóvered már bizony nem jó rád – nem te nőttél meg egy éjszaka alatt, hanem becses ruhadarabod ment össze a mosástól. A megoldás? Fogj egy evőkanálnyi babasampont (hajkondicionáló is megteszi) és keverd bele kb. fél liternyi vízbe. Ez a keverék segít ellazítani a ruha összehúzódott rostjait, nyújthatóbbá téve ezzel a pulóvert. Távolítsd el az extra vizet, majd helyezd a pulóvert egy papírdarabra és finoman kezdd el kinyújtani arra a méretre, amilyenre szeretnéd. Használj papírnehezékeket és egyéb súlyokat, hogy megőrizd a ruha kinyújtott méretét, míg meg nem szárad.
10. Kerüld el a szöszölést a fagyasztóval
Hajtogasd be pulóveredet egy lezárható műanyag tasakba és helyezd a fagyasztóba 3-4 órára. Ezt követően azonnal felveheted anélkül, hogy tartanod kellene a szöszöléstől. Ez különösen az angóragyapjú felsők esetén működik kiválóan. Érdemes ugyan ezt elvégezni akkor is, ha molyokat találsz a ruháid között, a hideg ugyanis elpusztítja a molypetéket is.