Mi az a pénzügyi tudatosság? Egy fenntartható módja, ahogy a pénzünkkel bánunk. Ha azt akarod, hogy a gyereked sikeres legyen felnőttként, akkor érdemes már korán megtanítani erre, hozzászoktatni néhány dologhoz a pénzzel kapcsolatban. Ebben a cikkben megmutatjuk, mik azok a fontos módszerek, elvek, amikre mindenképp tanítsd meg a gyerekedet!
Legyen költségvetés
Hogy biztosan ne költs többet, mint amit keresel, készíteni kell egy költségvetést, ez idősebb gyerekek esetében nagyszerű gyakorlat, hogy megértsék a kiadásokat és azok kezelését. Ha például szeretne valamit, adhatsz neki pénzt és idővel neki kell kigazdálkodnia, hogy megvehesse, amire vágyik, eszerint kell beosztania például, hogy mennyit költ ételre az iskolában.
Legyen egy külön számla a megtakarításoknak
Ezen a számlán gyűlik a pénz, amit végül felhasználhat majd a céljai megvalósítására, vagy vészhelyzet esetén, ha egy nagyobb váratlan kiadása lesz, vagy esetleg elveszíti a munkáját.
Automatikus átutalás
Ez az egyik legegyszerűbb módszer a spórolásra, ha például szeretne 150.000 forintot megtakarítani valaki, hogy vegyen egy új laptopot, a megtakarítási számlára be lehet állítani, hogy hetente átutaljon 6.250 Forintot. Megtaníthatod a gyerekedet, hogyan állítson be ilyen utalást, majd a végén együtt vásároljátok meg, amire gyűjtöttetek, így jobban megérti majd!
Használjon bevásárló listát
Ahelyett, hogy lista nélkül mennél vásárolni és megvennél olyan dolgokat is, amire nincs szükséged, készíts egy listát és csak azt vedd meg, ami szerepel rajta. Ez az egyszerű módszer segít pénzt spórolni és tartani a költségvetést. Minden alkalommal, amikor együtt mentek vásárolni a gyerekeddel, kövessétek ezt a példát. Már a listakészítés folyamatába is bevonhatod. Ha elég idős ahhoz, hogy már nem idegen neki a matek, bevásárlás előtt mondd meg, mi a keret, amit elkölthettek és adj neki egy számológépet, hogy mindig levonhassa annak az értékét, amit betesztek a kosárba.
Ismertesd meg vele a rossz szokásokat
Fontos, hogy megismerje és megértse a helytelen pénzügyi szokásokat, hogy így el tudja kerülni őket. Ilyen például, ha valaki:
- többet költ, mint amennyit keres
- kölcsönre van szüksége, hogy fedezze a kiadásait
- folyton kölcsönt vesz fel, tartozik
- nem tesz félre későbbre
- nincsenek céljai
- kifogásokat keres vagy másokat hibáztat.