A koronavírus járvány miatt sok ember érhetően feszült a biztonsága, egészsége és az állása stabilitása miatt. Néhány alkalmazott esetében pedig a főnök túlságosan is szabályozza, hogyan is dolgozzon – távolról is. Ők ahelyett, hogy felügyelnének, irányítanak, mert nem tudják, hogyan vezethetnék a beosztottjaikat messziről, nem érzik azt, hogy az irányításuk alatt vannak a dolgok, emiatt pedig mindenbe beleszólnak.
Vannak, akiknek 15 percenként be kell jelentkezniük, míg másoknak egész nap a videóhívások előtt kell ülniük. Persze, biztosra kell menniük, hogy az alkalmazottak otthonról is dolgoznak, de néhányuk túl megy a határon… Mit tehetsz a folyamatos bejelentkezések, a minden szünetről való tájékoztatás és az ezzel járó stressz ellen?
Először is próbáld megérteni a főnöködet
Sok oka lehet rá, amiért így tesz, lehet, hogy félti a hírnevét, így biztos akar lenni benne, hogy a csapata jó munkát végez, vagy aggódik egy határidő miatt. Legtöbb esetben azonban attól tart, hogy nem tudja irányítani a történéseket, ezért megpróbálja a produktivitást irányítani. A nyitott kérdések (mi, miért) segíthetnek rájönni, mi is áll a megváltozott viselkedése hátterében, mint például a: Mi az, ami miatt most a leginkább aggódsz? Ha már tudod az okát, ennek alapján formáld meg a válaszod. „Tudom, hogy aggódsz a határidő miatt, de ha ennyiszer be kell jelentkeznem, az elvonja a figyelmemet a projektről, ami miatt csúszhatunk. Ehelyett talán…”
Javasolj új módszereket
A viszonyotoktól is függ, hogyan beszélhetsz, de ha van rá lehetőség, legyél egyenes és tényeket mondj. „Tudom, hogy az otthoni munka mindannyiunknak új, de most már hetek óta csináljuk, úgyhogy szerintem visszatérhetünk egyre inkább ahhoz a rendszerhez, ami az irodában is működik, hiszen az hatékonyabb. Jövő héttől kipróbálhatnánk így a jelentéseket, és ha nem működik változtatunk rajta.” Inkább azt mondd, hogy próbáljátok ki, ne a rendszer megváltoztatását javasold. A lényeg, hogy legyen informált, magadtól is küldhetsz jelentéseket arról, hogy mit csináltál a héten.
Milyen formában?
Milyen csatornán szoktatok az érzékeny kérdésekről beszélni? Most is azt érdemes választani, az emailt viszont kerülni kellene, hiszen ilyen formában könnyebb támadásként értelmezni a leírtakat, inkább válaszd a telefont, videóhívást.
Ne vedd magadra
Általában a túlságos ellenőrzésnek semmi köze nincs a teljesítményedhez, így ha feszült vagy az állandó kontroll miatt, tudd, hogy az inkább az ő gyenge vezetői képességeinek eredménye, mint a tiédnek. Ha például azt akarja, hogy egész nap láthasson videón, az arról árulkodik, hogy fogalma sincs arról, hogyan irányítson.