Ma már a jóléti államokban mindennaposnak számít az örökbefogadás – olajozottan működik minden, a résztvevők hamar megtalálják az optimális megoldást. Annak ellenére, hogy manapság sajnos sok pár nem képes a közös utód nemzésére, mégis csekély az örökbefogadások száma hazánkban. Ennek talán a bonyolult procedúra lehet az oka. Egy 2007-es felmérés alapján 20.000 gyerek élt állami gondozásban, ebből azonban évente csak 800-900 gyereket fogadtak örökbe.
Nyíltan vagy titokban?
Az örökbefogadásnak két lehetséges módja van: nyíltan és titokban is örökbe lehet fogadni. A titkos örökbefogadás a TEGYESZ-en keresztül történik. Lényege, hogy a vérszerinti szülő nem tudhatja, hová kerül a gyereke – és az örökbefogadó fél sem tudja, ki szülte a gyereket. Csak néhány információt közölnek az új szülőkkel (pl. öröklődő betegsége, ha van), de semmilyen más információt nem kapnak többé egymásról. Ha az anya lemond a gyerekéről, inkubátorba vagy más helyen hagyja, akkor is titkos örökbefogadásról beszélünk.
A titkos örökbefogadás népszerűbb, mint a nyílt. A nyílt örökbefogadás során ugyanis az örökbeadó és örökbefogadó szülő(k) megismerhetik egymást. Ez különösen azok számára jó megoldás, akinek rajta kívül álló okok miatt kénytelen lemondani a gyermekéről – így láthatja, hogy jó családba kerül és jó élete lesz. Egyre népszerűbb az úgynevezett „együtt szülés”, azaz amikor a leendő szülők is jelen vannak a szülésnél. Így a friss szülők teljesen pici babát vihetnek haza a kórházból. Sokan viszont azért nem ezt a formát választják, mert nem szeretnék, ha egy napon a vérszerinti anyuka felkeresné a gyereket (az eddigi tapasztalatok alapján azonban erre kevés az esély, ugyanis aki örökbe adja a gyerekét, az már után nem fogja keresni). Magyarországon öt civil szervezet segíti a nyílit örökbefogadást: Alfa Szövetség, Bölcső Alapítvány, Együtt az Életért Közhasznú Egyesület, Fészek Alapítvány és Gólyahír Egyesület.
Egy hónapos „próbaidő”
Az örökbefogadás hivatalossá válása előtt van egy hónap „próbaidő”. Erre nem csak azért van szükség, hogy megnézzék, tudja-e gondozni az új szülő a gyereket – de természetesen ez is kiderül ez alatt az egy hónap alatt. Viszont azt nézik inkább, hogy a szülő és gyerek mennyire szimpatizálnak egymással (főleg, hogy ha már kicsit nagyobb gyerekről van szó). Figyelik, hogy a szülő képes-e elfogadni így egy gyereket és azt is nézik, hogy a gyerek hogyan reagál az új szülőre.
Külföldi örökbefogadás
Nem csak magyar állampolgárok fogadhatnak örökbe magyar gyereket, hanem külföldiek is. Jelenleg az alábbi országok állampolgárai fogadnak örökbe Magyarországról:
-Amerikai Egyesült Államok
-Franciaország
-Hollandia
-Norvégia
-Olaszország
-Spanyolország
-Svédország
A külföldi örökbefogadók nem személyesen jönnek el, hanem szervezetek segítik az információ eljutását külföldre – tájékoztatják őket arról, hogy Magyarországon az adott időben milyen életkorú és státuszú gyermeket lehet örökbe fogadni.