Néha még a leggondosabb locsolás mellett is azt vesszük észre, hogy a szeretett növényeink pusztulásnak indulnak. Nem elég nekik ugyanis egy napos ablak és egy kis víz minden héten, az olyan egyszerű dolgok, mint a páfrány párásítása vagy a fikusz tápoldatozása határozhatja meg, hogy egy növény szépen növekszik, vagy meghal. Ahhoz, hogy minden esélyt megadj a növényeidnek, hogy jól érezzék magukat az otthonodban, először is tisztában kell lenned az alapokkal: biztosítanod kell a megfelelő napfényt és helyesen öntözni, valamint betartani az alábbi tanácsokat a gondozással kapcsolatban!
Párásítás
A boltokban kaphatók spriccelők, illetve szórófejes locsolókannák, amiből mindenképp érdemes beszerezni (párszáz forint) egyet, hiszen a legtöbb növény nagyon szereti, ha időnként befújjuk őket vízzel, különösen a téli hónapokban vagy olyan időszakokban, amikor alacsony a páratartalom. A páfrányfélék és filodendronok kiváltképp szeretik a párásítást, a bolyhos levelűek, mint az ibolyafélék viszont nem kedvelik.
Szedd le az elhalt leveleket
Ha leszeded ezeket, nem csak jobban fog kinézni a növény, de a növekedésben és virágzásban is segíti. Eltávolításnál légy óvatos, ha a levél nem esik le egy gyengéd húzásra, használj ollót, amivel levágod, de ügyelj, hogy ne vágj bele a még élő részbe.
Tápoldat
A növények a tápanyagokat a talajból szívják fel, a tápoldatok biztosítják a megfelelő mennyiséget, amire a növénynek szüksége van. Általános szabályként a növényeknek csak akkor van szükségük extra tápanyagokra, amikor növekednek, tipikusan március és szeptember között (sok növény télen „alszik”). Kezdésként hígítsd fel a tápoldatot és csak negyed annyi mennyiséget használj, mint amennyit a címkén ajánlanak, később, ha kevésnek bizonyul emelheted. 1-3 havonta érdemes őket tápoldattal segíteni a növekedésben.
Portalanítsd őket
Már az elsárgult, elhalt levelek eltávolítása is segít, hogy a növény sokkal jobban és frissebbnek nézzen ki, de ha rendszeresen portalanítod, az segít, hogy több napfényt szívjon magába, ugyanakkor pedig közben eltávolíthatod az esetleges kártevőket is. Hogy véletlenül se törd le a leveleket, alulról támaszd meg, miközben egy puha, nedves ruhával töröld le a levelekről a port.
Keresd a kártevőket
Ha a korábban egészséges növényed hirtelen nagyon rosszul néz ki, lehet, hogy kártevők kerültek rá. Amikor letörlöd a port róla, nézd át a levelek tetejét és alját is, hogy látsz-e rajta apró rovarokat, mint például levéltetűt. Ha találsz rajta, permetezd be a megfelelő rovarírtóval.