Egy póz, amit minden nőnek gyakorolnia kellene minden egyes nap! Csak 15 perc, de az egész életed megváltoztathatja, tudd meg cikkünkből, miért!
Egy nagyon egyszerű, de annál nagyszerűbb jógapózt mutatok most nektek, ami leginkább a nők egészségére gyakorol kedvező hatást. A viparita karani mudra(kézben tartott nyugalom megtestesülése), vagy ismertebb nevén fél gyertyaállás a fizikai gyakorlatok királynője! Érdemes tehát minden nőnek begyakorolni, és eltölteni 10-15 percben ebben a pózban!
A gyakorlat alkalmazható egy feszültséggel teli nap végén, elalvás előtti nyugalomra, vagy akár jógagyakorlás végén a relaxáció előtt, de igazából bármikor, amikor úgy érzed, hogy túl sok stressz hatás ér. Az ősi jógatanítások szerint ez a póz felveszi a harcot az öregedéssel, búcsút mondhatunk segítségével a ráncoknak és az ősz hajszálaknak.
A modern tanítás is egyet ért abban, hogy öregedésgátló hatással rendelkezik, emellett számos jótékony hatást tulajdonítanak a gyakorlatnak.
Nézzük, milyen jótékony hatásai vannak a fél gyertyaállásnak!
- Csökkenti a szorongást
- Csökkenti a csontritkulást
- Segít az emésztési zavarokon
- Enyhíti a fejfájást, a migrént
- Stabilizálja a vérnyomást
- Segít az álmatlanságon
- Segít a légzési nehézségeken
- Enyhíti a depressziót
- Csökkenti a visszeres panaszokat
- Segít a vizelet-problémákon
- Enyhíti a premenstruációs tüneteket
- Csökkenti a menopauzával járó kellemetlenségeket
Ugyanakkor vannak ellenjavallatok is:
- szívbetegség
- nyakcsigolya problémák
- gerincsérv
- magas-, illetve alacsony vérnyomás
- érelmeszesedés
- fejen lévő gyulladás, vagy vérzés
- fülgyulladás
- kötőhártya gyulladás
Most pedig nézzük, hogyan kell helyesen végezni a gyakorlatot.
1.A karokat behajlítva a tenyerekkel támasszuk meg a derekunkat. A kéztő a deréknál van, a kéz ujjai a láb felé néznek. A két könyök minél közelebb legyen egymáshoz képest, hogy a talajra simuló felkarok egymással párhuzamosan helyezkedjenek el (az alkarok merőlegesek a talajra).
2.Belégzéssel emeljük egyik lábunkat, merőlegesen a talajra, majd mellézárjuk a másikat. A medenceöv beleereszkedik a tenyerekbe.
3.Megjegyzés: a pózt felvehetjük ekeállásból is. Ebben az esetben a hátat támasztó tenyereket a medencéhez engedjük és aztán belebillentjük azt.
4.Ha a függőleges lábtartás erősen megterheli a csuklót, akkor könnyítésként a lábakat a fej felé engedhetjük.
5.A medenceöv beleereszkedik a tenyerekbe, puhán behúzódik a has.
6.Osszuk el a testsúlyt egyenletesen a felkarok, a vállöv és a tarkó között.
7.A mellkast nyitjuk, a szegycsontot emeljük.
8.Mindkét láb aktív, a lábfej összezárt, az egész talpat emeljük fölfelé.
9.Kilégzéssel engedjük vissza a lábunkat a talajra, lazítsuk el a karokat, s lassan engedjük le a medencénket is, 2-3 légzésig maradjunk ebben a helyzetben.