Egy kukac mentheti meg a Földet a műanyaghulladéktól

helloladies.hu

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A műanyaghelyzet, amivel jelenleg szembe nézünk, mindenkire hatással van a bolygón. Senki sem marad ki a szennyezés ártalmas hatásaiból, és ha nem teszünk drasztikus lépéseket, a bolygó és lakói tovább szenvednek. Habár néhány országtól, mint például Ruandától lenne mit tanulni, még nagyon messze járunk attól, hogy megoldjuk a műanyagproblémát.

Néhány város már betiltotta az egyszer használatos szívószálakat, és a csomagolásmentes boltok az egész világon terjednek. Ezek az erőfeszítések persze sokat jelentenek, de sokkal több embernek és országnak kell csatlakoznia ahhoz, hogy egy élhető, fenntartható bolygónk legyen most és a jövőben is.


Nézzük a Greenpeace megdöbbentő statisztikáját arról, milyen áthatóvá vált a probléma:

 

  • Nagyjából annyi műanyagot termeltek 1950 óta, ami 1 milliárd elefánt súlyával egyenlő
  • Az összes műanyag mintegy 9%-át hasznosították újra, 12%-át elégették, a többi pedig a környezetben és a vizekben végezte
  • 12,7 millió tonna műanyag kerül az óceánokba évente
  • hirdetes


Amint látható, sajnos a legtöbb műanyagot még csak nem is hasznosítják újra, ezért az egyetlen megoldás úgy tűnik az, ha változtatunk a napi szinten használatos termékek anyagán (és egyszerűen kevesebbet vásárolunk).


hirdetes
Műanyagevő hernyó


Mostanra a tudósok találtak egy másik működőképes megoldást a problémára, egy hernyót, ami szó szerint megeszi a műanyagot. Viaszkukacnak hívják, és ez az apró teremtmény segíthet megmenteni a bolygónkat. Ez a fantasztikus felfedezés véletlenül történt, mint ahogy sok más jelentős felfedezés is a múltban.  


Federica Bertocchini, aki méhészkedéssel is foglalkozik elhelyezett néhány hernyót egy műanyag szatyorban, amin később apró lyukakat vett észre. Ez alapján indult el a kutatás, 100 hernyót helyeztek el különbőzű műanyag táskákban, és 40 perc alatt feltűntek a lyukak. 12 óra múlva úgy találták, hogy súlyra is kevesebb lett a szatyor, így megbizonyosodtak arról, hogy a hernyók valóban pusztítják a műanyagot, és az érdekesség, hogy kémiailag is képesek lebontani és megemészteni egy bizonyos enzim segítségével. Remélhetőleg további kutatások lesznek a témában és talán ezeknek a kis állatkáknak a segítségével a műanyaggal erősen szennyezett területek megtisztítása is sikeres lesz.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Átalakítás Életmód Érdekességek Fejlesztő Férfi Nevelés Takarítás Táplálkozás