Legyünk őszinték a mosás egyike azon házimunkáknak, ami nélkül boldogan meglennénk. Mivel mindig szükségünk van tiszta ruhákra, amit felvehetünk, a folyamatnak sosincs vége. Mit tehetünk, hogy megkönnyítsük a dolgunkat? Hogyan lehetne gyorsabban és hatékonyabban csinálni? A következő tippekkel időt takaríthatsz meg.
Ne hagyd, hogy felhalmozódjon
Egyértelműnek tűnik, de ha hegyekben áll a szennyes (bármelyik fázisában is a mosásnak, szárításnak, vasalásnak, hajtogatásnak, elpakolásnak), az nagyon nyomasztó tud lenni.
Két módja van, hogy ezt elkerüld:
- Reggel elindíthatod a mosógépet, délben kiteregeted, vagy beteszed a szárítóba, este pedig összehajtogatod vagy kivasalod és elpakolod. Ez azt jelenti, hogy nem töltetsz egyszerre sok időt vele, mégis meg lesz csinálva és ura maradsz a helyzetnek.
- Használj kisebb kosarakat a folyamat során, így egyik fázisban sem gyűlhet fel túlságosan.
Tényleg ki kell mosni?
Könnyebb a nap végén levett ruhánkat bedobni a szennyesbe, mint összehajtogatni és eltenni. És pont ez a gond. Attól, hogy valamit felvettünk nem biztos, hogy ki is kell mosni, úgyhogy miért csinálnánk magunknak plusz munkát?
Minimalizáld, mid van
Mint minden dolognál, ha kevesebb van, kevesebb időt kell a tisztításával, javításával, fenntartásával foglalkoznod (ez az egyik oka a minimalizmusnak). Ugyanez a helyzet a mosással is. Minimalizálni kell a dolgainkat.
Gondold át, lehet-e kevesebb:
- ágynemű (ha kevesebb van, gyorsabban ki kell mosnod, mert hamarabb lesz rá szükség)
- törölköző
- ruhák úgy általában
Ha ezek számát csökkenteni tudod, az a mosáson is meg fog látszani és bónuszként a tárolásuk is kevesebb helyet foglal. Kipróbálhatod azt is, hogy egy hónapra csökkented ezek számát, és ha nem hiányoztak, akkor örökre megszabadulhatsz tőlük, eladományozhatod, de az állatmenhelyek is nagyon fognak neki örülni. Ha azt hiszed, a minimalizálás nálad nem lehetséges, akkor a következő tipp neked való!
Olyat vegyél, amit könnyű kezelni
Ha felhagysz az olyan dolgok vásárlásával, amit speciálisan kell mosni/szárítani, sok fáradtságtól kíméled meg magad. Például, nem kell tisztítóba vinned a különleges darabokat, nem kell 1-2 darab kedvéért elindítanod a mosógépet egy speciális programon. Ha mindent lehet normál módon mosni, kevesebbet kell válogatnod (és kisebb az esélye, hogy valaminek baja lesz), időt és pénzt is spórolsz.
Csoportosíts
Mindenki szennyesét próbáld meg külön gyűjteni és mosni is, így nem kell utána válogatnod, hogy mi kié. Ha például mindenki alsóneműjét egyben mosod, de külön mosózsákban, máris megkönnyíted a dolgod.
Színkód
Nagyon egyszerű és hatékony módszer! Az egyik legtöbb időt igénylő feladat a zoknik párosítása, és kitalálni, hogy melyik kié. Pár száz forintért vásárolhatók színes zoknicsipeszek, a trükk csak annyi, hogy mindenki úgy tegye be a szennyesbe a zokniját, hogy rácsípteti. Ha mindenkihez tartozik egy szín, csak bedobod a mosógépbe, kiteregetni is sokkal könnyebb és rögtön tudod, melyik kié, hová kell tenni.
Rakd tele a gépet
Nyilvánvalónak hangzik, gyakran mégis elmarad, ha valamit gyorsan ki kell mosnunk. Először is ha lehet, ne olyan mosógépet vegyél, aminek kicsi a dobja, így egyszerre többet ki tudsz mosni, másodszor pedig annyi ruhát tegyél bele, amennyit csak lehet, hogy minél kevesebbszer kelljen végig csinálnod a fázisokat.
Legyen minél könnyebb elpakolni
A ruhák elpakolása az egyik legnyűgösebb rész. Minden szobába be kell menni, kinyitni a szekrényeket, fiókokat, és mindennek megtalálni a helyét. Ez mind időbe telik, de van mód rá, hogy gyorsabbá tegyük.
- Vállfán szárítsd a ruhát, vagy vasalás után rögtön tedd rá, így ezt a plusz lépést a szekrényél már nem kell megtenned.
- Egyszerű, de nagyszerű, hogy mindenki tegye el a saját ruháját!