A körmödön lévő lunula (körömhold) elárulja az egészségi állapotodat!

helloladies.hu

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ez egy nagyon érzékeny része a körömnek, amely ha megsérül, végérvényesen befolyásolhatja a köröm növekedését. Most elmondjuk, mit árul el egészségügyi állapotodról a lunula!

Mi is a lunula?

 

Mindenkinek van a körmén ilyen fehér félhold, a kezén és a lábán is, ez pedig nem más, mint a köröm szerves része, egyáltalán nem deformitás, szaknyelven a lunula. A lunula a körömmátrix szerves része, ami ezen a részen átragyog, ezért fehér színű. A körömágy többi része viszont nem ilyen felépítésű, ezért nem látható máshol a lunula többi része. Közvetlenül semmilyen funkciót nem tölt be a lunula, viszont a köröm ezen része felelős a köröm növekedéséért. Itt találhatóak új bőrsejtek, és keratin is. A sejtek folyamatosan elhalnak, ám újak termelődnek, és ezek nyomják a körmöt felfelé. A lunula pedig nagyon sok mindent elárulhat egészségügyi állapotunkról! A Journal of the Academy of Dermatology szaklapban megjelent tanulmány szerint a lunula három módon jelezheti, ha valami probléma adódik az egészségeddel!

hirdetes

 

1. MÉRET

 

Macrolunula: ebben az esetben a körömhold jelentősen naggyá válik, ez leginkább az indiai népességnél figyelhető meg. Ez a lunula valamilyen belső elválasztású mirigy problémára, például pajzsmirigy túltengésre utalhat.

 

Microlunula, vagy anolunula: ebben az esetben a körömhold vagy nagyon kicsi, vagy teljesen hiányzik. Az afrikai népességnél ez a kis méretű lunula normálisnak mondható, de emellett a következő betegségekre utalhat:

 

-érelmeszesedés

-kromoszomális betegség

-köröm betegség

-pajzmirigy túltengés, vagy alulműködés

-vashiány, vérszegénység

-HIV-fertőzés

-ideg alapú rendellenesség

hirdetes

-ízületi gyulladás

 

2. FORMA

 

Ha a lunula már nem félholdra, hanem négyzetre, vagy netán háromszögre hasonlít, akkor a következő betegségek állhatnak a háttérben:

 

-Turner-szindróma
-Down-kór, Edward- és Patau-szindróma

 

3. SZÍN

 

Az a jó, ha a lunula csontfehér színű, de ha bármilyen más árnyalatúvá válik, akkor érdemes orvoshoz fordulnod:

 

  • vöröses szín: kopaszság, bőrpigmenthiány, pszoriázis
  • kékes szín: drog problémák állhatnak a háttérben, de a kemoterápia is az okok között van
  • sárgás szín: ez a gyom- és rovarírtószerek miatt alakulhat ki.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-09

3 legaktuálisabb téma, amivel felkeresik a pszichológust a páciensek

A szorongás, kapcsolati problémák és identitásválság a páciensek három leggyakoribb témája, amivel a pszichológust felkeresik. Ismerd meg a megoldási lehetőségeket!

2024-09-25

5+1 tipp, amivel enyhítheted a menstruációs fájdalmaid

Szenvedsz a menstruációs fájdalmaktól? Fedezd fel ezt az 5+1 tippet, amelyek természetes módon segítenek enyhíteni a görcsöket és javítják a közérzetedet!

2024-09-18

Őszi csapatépítő programot kerestek? Vár titeket is a Szigetköz!

Őszi csapatépítő programot kerestek? A Szigetközben vízi túrák, kerékpározás, horgászat és kalandparkok várnak titeket, hogy összekovácsoljátok a csapatot természetközelben!

2024-09-16

Ezekre a kezelésekre lesz szükséged, ha hormonzavart diagnosztizál az orvosod

Fedezd fel, milyen kezelésekre lehet szükséged, ha hormonzavart diagnosztizálnak nálad! Gyógyszeres terápia, hormonpótlás, életmódbeli változtatások és sebészeti lehetőségek.

2024-09-16

Ha még nem próbáltad: így zajlik egy szaunaszeánsz

A szeánsz célja, hogy a szaunázás élményét fokozza, különleges érzéseket és relaxációt nyújtson. Az élményszerű szaunázási eseményt a szaunamester vezeti.

2024-10-21

A lávaköves masszázs titkai – egy ősi terápia újjászületése

Képzelje el, ahogy meleg, sima kövek érintik bőrét, miközben a stressz és a feszültség lassan elolvad, mint a hajnali köd a napsütésben.

Legnépszerűbb cikkeink

Egészség Egészséges életmód Egészséges táplálkozás