Ha együtt élsz valakivel, rögtön duplán kezdesz aggódni a koronavírus miatt: Aggódsz, hogy elkapod a vírust és ugyanígy a partnered, gyereked, lakótársad miatt. Mit kellene tenned, ha az, akivel együtt laksz a betegség tüneteit mutatja?
Ha valaki csak enyhébb tüneteket mutat, általában nem tesztelik, hacsak nem érintkezett igazoltan koronavírussal fertőződött személlyel, vagy járt külföldön, a nagy kockázatú területeken. De mi is számít enyhébb tünetnek? Láz, száraz köhögés, torokfájás, izomfájdalom, hidegrázás, fáradékonyság. Ezek lássuk be, mind olyanok, amik sok más megbetegedés jelei is lehetnek. Ha ettől komolyabb tüneteket észlel valaki, mint a légzési nehézség, mellkasfájdalom vagy tüdőgyulladás, azonnal orvosi segítséget kell kérni. Ha tehát felmerül a gyanú, jobb félni, mint megijedni alapon, óvintézkedéseket kell tenni. Mit tehetsz, hogy gondoskodj valakiről úgy, hogy közben te megőrizd az egészségedet?
A cél, hogy amennyire csak lehet, távolságot tarts.
Aludj külön szobában, és ha lehet, használjatok külön fürdőszobát és minden családtagtól különüljön el. Ha nincs másik szoba, legalább ne egy ágyban aludjatok.
Ha kapcsolatba lépsz vele, nagyon figyelj a higiéniára.
Ha ételt viszel neki a szobájába, viselj maszkot (és ő is) és tartsd a másfél-két méteres távolságot. Miután evett, különös alapossággal mosd el a tányérjait forró, mosogatószeres vízben, majd alaposan öblítsd el. Mosd meg a kezeidet legalább 20 másodpercig és reméljük már mondanunk sem kell, hogy ne érj az arcodhoz!
Figyelj, hogy a beteg megfelelő mennyiségű folyadékot igyon, a C-vitamin és cink nagyon jó az immunrendszernek. Ne legyen teljesen elszigetelve, akár a nappaliból is bátran beszélgethettek videón, hogy ne érezze magát teljesen egyedül és kicsit tartsd benne a lelket, szórakoztasd.
Fertőtlenítsd a házat
A gyakran megérintett felületeket – kilincsek, kapcsolók, pultok – olyan tisztán tartsd, amennyire csak lehet, ha pedig mosásra kerül a sor, az ő ruháit tartsd külön egy zárható zsákban, csak kesztyűvel érj hozzájuk és a lehető legmagasabb hőmérsékleten mosd ki.
Folyamatosan figyeld, nem rosszabbodnak-e a tünetei
Ha úgy tűnik romlik az állapota, kérj tanácsot a háziorvostól, vagy az ingyenesen hívható zöld számok egyikén. Folyamatosan ellenőrizni kell, hogy a tünetek nem súlyosbodnak-e. A tartós vagy nagyon magas láz, légzési nehézség, vagy mellkasfájdalom esetén segítséget kell kérni!