A kényszerbetegségek egyre több embert érintenek, sokan pedig úgy szenvednek tőlük, hogy még csak nem is tudnak róla, hogy a megszállottság és kényszeresség befolyásolja az életüket. Nézzük, melyek a leggyakoribb tünetek és mit lehet tenni a kezelésük érdekében!
Rögeszme
Ez lehet egy kértlen gondolat, ami ismétlődően feltűnik és szorongást, stresszt okoz, általában egy ember félelmeiből, szükségleteiből származik. Kezelésében az első lépés azonosítani azokat a félelmeket, amik kiváltják. Ilyen esetben érdemes pszichológus segítségét kérni, aki a megfelelő terápiával segít megoldani a problémát és megszabadulni ezektől a gondolatoktól.
Kényszeresség
Általában egy rögeszméből alakul ki. Ez egy ismétlődő cselekvés, amiről az, aki szenved tőle azt érzi, hogy feltétlenül meg kell csinálnia annak érdekében, nehogy valami rossz történjen, és csökkenjen a szorongása, félelme. Így kialakulnak különböző rituálék és szabályok, annak érdekében pedig, hogy megszűnjenek, ellen kell állni a késztetésnek.
Kényszeres takarítás/kézmosás
Nagyon gyakori betegség és vonatkozhat akár valaki otthonára, vagy az állandó kézmosásra is. Általában a szorongás csökkentése miatt alakul ki, ezért ha egy kicsit megnyugtatod magad, mielőtt végrehajtanád az adott cselekvést, az sokat segíthet. Fontos, hogy lépésről-lépésre haladj és folyamatosan csökkentsd ezt a tevékenységet!
Ellenőrzés
A folyamatos, többszörös ellenőrzés nagyon gyakori tünet, és magába foglalhatja az ajtók, elektronikai eszközök ellenőrzését. Fontos, hogy tudatában legyél annak, ha ez történik veled és felfedd, hogy mi áll a háttérben, ami ezt okozza, legyen az valós, vagy vélt félelem.
Számolás
Általában úgy mutatkozik meg, hogy ismétlődően el kell számolni egy bizonyos számig vagy egy bizonyos mintában. A betegek ezzel csökkentik a szorongásukat, de legtöbbször ilyen esetben összetettebb a probléma, így érdemes szakember segítségét kérni.
Rutinok és rituálék
Egy bizonyos kifejezés vagy szó folyamatos ismételgetése is annak számít például, számtalan módszer van a kezelésére. Az egyik, ha a beteg próbál változtatni a rituálén, így rájön, hogy ő irányít. Egy másik módszer, hogy lerövidíti, vagy dolgozik azon, hogy később csinálja. Tehát ha úgy érzi, hogy csinálnia kell egy rituálét, vár azután, hogy a késztetést érzi, vagy ha lassít a tempón az is segíthet a tolerancia erősítésében.