Már minden szülő betéve tudja: a gyerek játék közben tanul! De hogyan fejlesztheted az egy év körüli kisbabádat? Íme, pár remek ötlet!
Beszélj kettőtök helyett!
Nem egyszerű időszakot él át a kisbabád, hiszen az agya már nagyjából tudja, hogy mit szeretne mondani. De a beszédkészsége még nem érte el a megfelelő fejlettségi szintet. A te feladatod az, hogy úgy „beszélgess” vele, hogy mindent kérdésként teszel fel, és te magad meg is válaszolod ezeket a kérdéseket!
Lehet, hogy ez számodra kicsit frusztrálónak tűnik, de hidd el, nem az! Így fogja megtanulni a dolgokat.
Nem elég, hogy mindent kérdésként teszel fel, ráadásul többféleképpen is kell megfogalmaznod ezeket. „Kéred a macit? Mit szólnál, ha játszanánk a macival? Akarod, hogy odaadjam a macidat? Igen? Akkor tessék, itt van a macid!” - körülbelül így néz ki egy „beszélgetés”.
Lehet, hogy kissé bolondnak érzed magad, hogy így, egy kissé papagáj módra szólsz folyton a gyerekedhez, de hidd el, így fogja megtanulni a dolgokat.
Többször kell lehetőségeket is felkínálnod a számára.
Természetesen mindketten tudjátok, hogy nem fogja rávágni a választ, hogy melyik lehetőséget akarja. De te akkor is beszélj minél többet, mert így fogja megérteni a dolgokat.
Nagyjából 12-14 hónapos korára a kisbaba már mindent ért, akkor is, ha még válaszolni nem tud.
Az első szavakat nagy valószínűséggel helytelenül fogja mondani, de te úgy reagálj, mintha jól mondta volna. S nagyon vigyázz! Te mindig helyesen használd a szavakat! Ez nagyon fontos, hiszen így fogja megtanulni.
Mászás, alagút, bújócska
Ez aztán az igazán jó fejlesztés! Építsetek alagutakat, sátrakat a lakásban! Lehet mászni a székek, asztalok alatt. Tényleg annyi mindent ki lehet találni.
Sőt! Ebben a korban már elviheted picik számára kialakított játszóházakba. Itt a szociális készsége, mozgása és koordinációja is fejlődhet.
Tologatós játékok
Azok a játékok, amelyeket a gyerekek tologathatnak, több célt is szolgálhatnak. Egyfelől a járni tanuló baba biztonságosan tolhatja, másrészt általában valami plusz játszótáblát is terveznek az ilyen játékokra, ami szintén nagyon jól lefoglalja, és fejleszti a kisbabát. S még pakolászni is lehet rá. Ezek tényleg nagyon jó játékok!
Hangszerek
Bár gyakorló anyukaként én azt mondom, hogy hangszert soha ne vegyél a gyerekednek, mert te nem fogod bírni idegileg. (Majd a barátok, akiknek még nincs gyerekük, megveszik. ) De persze kell!
A zene rendkívül fontos! Fejleszti a gyerek ritmusérzékét, és a személyiségét. Ezen felül a zene nyugtatólag hat a gyerekekre, s felvidít!
Nem feltétlenül kell hangszert vásárolni, hiszen a háztartásban fellelhető dolgok közül nagyon sok olyan van, amiből különféle hangokat lehet kicsikarni.
Játék a vízzel, a vízben
A gyerekek minden életkorban imádják a vizet. Szeretik belemártani a kezüket, szeretnek mindenféle dolgokat beletenni a vízbe, megtölteni vízzel bizonyos tárgyakat.
Néha kell egy kis locspocs! Ne érdekeljen, hogy csurom víz lesz minden! Játsszatok!
Nagymozgásos játékok
Bár még baba, de már nem annyira aprócska. Repülhet a karjaidban, lovagolhat a térdeden, hintázhat a hóna alatt fogva. Beleteheted a ruháskosárba és tolhatod, húzhatod keresztül kasul a lakásban. Imádni fogja!
De akár már játszótérre is mehettek és berakhatod a baba hintába. (Vigyázz, azért óvatosan!)
Hol van a …?
Ebben a korban már elkezdhetitek a vizuális memóriát fejlesztő játékokat játszani. Adja a kezébe egy könyvecskét, s kérdezgesd! „Hol van a cica?” „Hol van a kutya?” Majd mutasd meg neki, s társítsátok állathangokkal. Egyéves kora körül már elkezd kialakulni a kapcsolat a szó, a kép, és a hang között.
Jó játékot!
Forrás: Jo Frost