A téli időszakban gyakoriak a megbetegedések, a megfázás és a különböző vírusok. A szervezet legyengülése miatt nehéz azokból kilábalni. Néhány egyszerű tipp betartásával megerősítheted az egész család immunrendszerét, hogy a hidegebb évszakok se fogjanak ki rajtatok!
Vitaminok
Ha megtanulod, hogy az egyes ételekben milyen vitaminok találhatóak, akkor könnyedén alakíthatod az étrendedet is. Az alábbi rövid listában találsz néhány példát erre:
- A vitamin: sárgarépa, tök, brokkoli, máj
- B1, B2, B3, B6, B12 vitaminok: paradicsom, spenót, tejtermékek, brokkoli, hal, rizs
- C-vitamin: narancs, citrom kaliforniai paprika, zöld borsó, paradicsom
- D vitamin: tejtermékek, tojás, hal, máj
- E vitamin: búza, napraforgómag, avokádó, hidegen sajtolt növényi olajok
- K vitamin: spenót, brokkoli, kelbimbó, szója, spenót, sóska
Fontos azonban, hogy tudjuk, a hidegebb időszakban a szervezetünk olykor bizony extra támogatásra szorul, különösen gyerekek esetében!
Aktív élet
Nem szabad elfelejteni, hogy a gyerekek a szülők mintájára alakítják ki szokásaikat. Vagyis az anya és az apa viselkedése egy példa, amit akarva akaratlanul leutánoznak. Éppen ezért fontos, hogy a gyerekek azt lássák a szülőtől, amit a szülő szeretne látni tőlük felnőttkorukban. Ha rendszeresen sportolsz, ha ügyelsz a friss levegőn töltött idő mennyiségére és a megfelelő táplálkozásra, akkor a gyermek számára is az válik majd természetessé, abban nő fel, vagyis azt fogja ő maga is követni.
- Igyekezzetek egy kicsit többet mozogni. Nem arról van szó, hogy órákon át kell hajtanod magad és a gyerekeket. Csupán sétáljatok a friss levegőn többet, ha az időtök és a távolság engedi kísérd a gyerekeket inkább gyalog az iskolába, óvodába. Váljon a mozgás napi rutinná.
- Ősszel és télen is szervezhettek szabadidős tevékenységeket egy-egy olyan napon, amikor magasabb a hőmérséklet és nem szakad az eső vagy a hó. A gyerekek élvezni fogják a falevelek közötti futkározást vagy labdázást, és a szánkózás is nagyszerű családi kikapcsolódás.
A táplálkozás
Az egészséges táplálkozás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. A gyerekek esetében is kiemelkedően lényeges, hiszen nem csupán megalapozhatod számukra az egész életen át tartó egészséges életmódot, de megvédheted őket a túlsúlytól, a magas vérnyomástól, a szívbetegségektől és az asztma kialakulásától is.
Az egészséges szokások kialakítása erősíti az immunrendszerüket, így megvédi őket a különböző megbetegedésektől, ami a hidegebb évszakokban elengedhetetlen.
- Kezdjétek a napot valamilyen tápláló, egészséges reggelivel. Az első étkezésnek köszönhetően stabilizálhatjátok az egész napi energiaszintet, így ahelyett, hogy kutyafuttában bekaptok valamit, keljetek inkább egy kicsivel korábban, hogy a nap további része is energikusan telhessen.
- Engedd a kicsiknek, hogy besegítsenek az ételek kitalálásánál és elkészítésénél. Így közelebbről is megismerkedhetnek a különböző alapanyagokkal és megtanulhatják, hogy melyek azok az ételek, amikért a szervezetük is hálás.
- Akár hiszed, akár nem, az evés sebessége is nagy mértékben befolyásolja étkezési szokásaidat. Ha adsz időt magadnak az étel elfogyasztásához, ha alaposan megrágod a falatokat, akkor nem telíted el hirtelen a gyomrod. Az agyadnak 20 percre van szüksége ahhoz, hogy a telítettség érzését átadja a testednek.
- Egyetek több gyümölcsöt és zöldséget, rostban gazdag ételeket, és figyeljetek a változatosságra. Fogyasszatok többször kevesebbet, szintén az energiaszint fenntartása miatt.
- A megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen a szervezet számára. Mellőzzétek a cukros üdítőket, igyatok inkább vizet vagy teát.