Az idegösszeomlásra jellemző, hogy az érintett komoly stresszt él meg, nem tud megbirkózni az élet állította kihívásokkal. Egy hosszan elhúzódó stresszes időszak végül odáig vezethet, hogy valaki már nem képes normálisan „működni”, meglesznek a pszichológiai hatásai. Minél előbb vesszük észre a jeleket és tesszük meg a megfelelő lépéseket, annál jobb. Kezelés nélkül ugyanis drasztikusan megnő az esélye annak, hogy egy egész életen át tartó mentális betegség alakuljon ki.
Az idegösszeomlás 7 korai jele
Növekvő alkohol vagy egyéb szerek fogyasztása
A mentális összeomlás és különböző szerek használata gyakran kéz a kézben járnak. Ezek ugyanis segítenek megküzdeni a nehézségekkel (látszólag), de valójában csak súlyosbítják a problémát. A függőség ugyanis további károkat okoz az agyban, testben és felerősíti a többi tünetet még akkor is, ha hirtelen úgy tűnik, mintha segítene.
Túl sok, vagy túl kevés alvás
Az alvást, hasonlóan az alkoholhoz szintén egy védekezési mechanizmusként használjuk. Habár a túlzott alvás nem olyan veszélyes, mint a függőség, erősíti az elkerülő magatartást (amit kiútként használunk). Álmatlanság számtalan okból feltűnhet, mint például a túlgondolás, hormonális változások és szerhasználat.
Állandó kimerültség
A test és az agy egyszerűen nem arra lett kitalálva, hogy megbirkózzon a soha véget nem érő stresszel. A folyamatos stressz elszívja a kognitív energiánkat, ami a test energiáját is felemészti. A kimerültség jelentkezhet fizikai gyengeségként is, lehet, hogy azt vesszük észre, hogy már nem bírjuk megcsinálni azt, ami nem is olyan régen még nem esett nehezünkre.
Szorongás, vagy depresszió tünetei
Ebben nincs semmi meglepetés, a szorongás és a depresszió két kiváltó oka az idegösszeomlásnak és nagyon hasonlóak is, lassan alakulnak ki. Az egyik első észrevehető jel, hogy már nem vagyunk képesek koncentrálni, vagy például nehezünkre esik kikelni az ágyból.
Tudatzavar
Az érintett személy megváltozik, olyan, mintha nem is önmaga lenne. Ez az állapot ugyanis az agy fontosabb funkcióit érinti általában elsőnek, mint a figyelem, tervezés, önkontroll, döntéshozatal és memória.
A következő oldalon megtalálod a további tüneteket, illetve azt, hogy mi segíthet az állapoton!