Nézzük meg pontosan, hogyan kell helyesen kitakarítani a hűtőt! A lényeg, hogy először is mindent ki kell venni, üres állapotban kitakarítani, és az is nagyon fontos, hogy mindent a megfelelő helyre kell visszatenni.
Első lépés: a hűtő takarítása
1. Ürítsd ki: Vegyél ki belőle mindent, és dobd ki azt, ami lejárt, ami pedig marad, azt tedd egy szatyorba, vagy hűtőládába, hogy ne melegedjen fel takarítás közben.
2. Fertőtlenítsd a fiókokat: Vedd ki őket (és a polcokat is, ha lehet) és egy régi fogkefe segítségével dörzsöld át szódabikarbóna és forró víz keverékével a sarkokat és a polctartókat. Addig dörzsöld, amíg minden szennyeződés el nem tűnik. Minden oldalt moss át egy szivaccsal meleg, mosogatószeres vízzel. Öblítsd le és hagyd, hogy megszáradjon.
3. Szagtalaníts: Szabadulj meg a szagoktól úgy, hogy minden belső oldalt letörölsz mikroszálas törlőkendővel, amit befújtál a megfelelő tisztítószerrel. Töröld át ismét egy papírtörlővel, amit hígított vaníliakivonatba áztattál.
4. Töröld le a port. Porszívózd le a hűtő hátulját, töröld le a rácsot, hogy ne maradjon rajta por.
Második lépés: újrafeltöltés
1. Tojás: oda érdemes elhelyezni, ahol a hőmérséklet állandó – a középső polcra. Hagyd az eredeti tartóban, ne tedd át a hűtőhöz járó tojástartóba.
2. Tej: a legalsó polcon kellene tartani, ahol a leghidegebb van.
3. Joghurt, tejföl és hasonlók: szintén az alsó polcon van a helye, betehető egy kis forgatható kiegészítő, aminek a segítségével minden könnyen hozzáférhető és a lejárati dátum jól látható.
4. Nyershús: Ha időnként a hús nem a fagyasztóba, hanem a hűtőbe megy rögtön, szintén az alsó polcon kellene neki helyet szorítani, a lehető leghűvösebb helyen, így ha csöpög belőle a lé, az nem folyik végig az egész hűtőn.
5. Zöldségek: ha van egy kis nedvesség, tovább friss marad. Az a fiók, amin az áll, hogy zöldségek a legnedvesebb rész a hűtőben, tartsd az eredeti csomagolásában vagy egy műanyag tartóban fedél nélkül.
6. Gyümölcsök: ezeknek ott a helye, ahol alacsony a nedvességtartalom, tartsd az eredeti csomagolásában, vagy műanyagtartóban fedél nélkül, de a citrusféléket magában is beteheted. Addig, amíg nem használod őket ne mosd meg őket, mert a víz penészedést okozhat, és a baktériumok is gyorsabban szaporodnak.
7. Szalámik: az alsó polcon a helye.
8. Vaj és krémsajtok: nem kell, hogy nagyon hideg legyen az ajtón is nagyon jól elvan (ami a legmelegebb része a hűtőnek). A lágy sajtokat, mint a kecskesajt és Brie sajt nyitás után tedd egy légmentesen zárható dobozba.
9. Fűszerek és ételízesítők: általában sok bennük a só és az ecet, ami természetes tartósító. Úgyhogy a majonéz, ketchup, és salátaöntet nagyon jó az ajtón is. Ugyanez vonatkozik a savanyúságokra és szószokra is. Az olíva olaj és hasonlók maradhatnak a kamrában is, de a diófélék, mint a szezámolaj, dióolaj, szintén a hűtő ajtaján kapjanak helyet.
10. Narancslé: ha pasztőrözött, akkor jó az ajtón, de ha frissen facsart, akkor az alsó polcon van a helye.
Tipp: Töltsd meg a hűtőt akkor is, ha nem főzöl rendszeresen, mert a benne lévő dolgok segítenek tartani a hűvösebb hőmérsékletet. A hideg ételek és italok felszívják a melegebb levegőt, ami az ajtó kinyitásakor kerül be. Ha túl nagy a hűtőd a szükségleteidhez képest, tegyél bele pár üveg vizet.