Sok szülő számára ismerős lehet a pánik és félelem, amikor először találkozik a hurut, krupp vagy asztma jeleivel gyermekén. Aki már tapasztalta, úgy van vele, hogy senkinek nem kívánja, hogy egy súlyos rohamot átéljen. Mivel ezeknek a betegségeknek a tél a legaktívabb szezonja, ezért a gyakorlott szülők felkészülnek előre egy párásítóval vagy inhalátorral. Mire érdemes figyelni a kiválasztásnál, illetve a használatnál?
Mindent a jó párásításról
Egy megfelelő párásító még a gyerekorvosok és védőnők szerint is aranyat érhet. A párásító rendszeres használata viszont csak száraz levegőjű és száraz falú, jól szellőzött szobában ajánlott, mert a készülékek által bevitt légnedvesség lecsapódhat és ez elősegíti az allergén penészgombák, háziporatkák elszaporodását. Mivel a készülékekben sokszor pangó víz van, ezért abban eleve könnyen elszaporodhatnak bizonyos baktériumok. A párásító használatával ezek a levegőbe kerülnek és babák, gyerekek és a felnőttek is belélegzik. Onnan veszed észre, hogy gond van, hogy ilyen esetekben felléphetnek olyan tünetek, mint a nehézlégés, fejfájás, láz.
Az ultrahangos és hidegpárásító készülékek
Ezek az eszközök úgy működnek, hogy a vizet köddé porlasztják, ami azonnal eloszlik a levegőben. Alkalmazásuknál figyelni kell a rendszeres tisztításukra, mert ezzel megelőzhatő a baktériumok elszaporodása. Alapszabályok, amikre érdemes odafigyelni:
-ha nincs otthon desztillált víz, akkor mindig tiszta csapvízzel kell feltölteni (elsősorban a vízkövesedés és az ásványianyag tartalom minimalizálása miatt ajánlott a desztillált víz)
-tilos az ásványvíz, esővíz, kútvíz használata az említett víztartalom/minőség miatt
-maximum 12 napig jó a betöltött víz, utána cserélni kell frissre
-ha mégis benne felejted tovább a vizet, akkor mindenképpen tisztítsd ki a gépet, lehetőség szerint ecetes vagy citromsavas tisztításra gondolunk
Az ultrahangos és hidegpárásítók használata tehát, ha nem figyelünk oda, azért rejt némi veszélyt magában. Ezek az eszközök ásványi anyagokat juttatnak a levegőbe, amelyek legtöbbször fehér por formájában csapodnak le. Ennek belégzése pedig nyilván nem szerencsés.
A legideálisabb, amit a szakemberek ajánlanak, az a párologtatók és a gőzölős párásítók beszerzése. Ezek a készülékek ugyanis sokkal kevesebb mikroorganizmust küldenek a levegőbe, mint társaik.