Egy előző cikkünkben már beszéltünk a samponokban található káros anyagokról, irritáló hatású összetevőkről. Természetesen ez a leírás nagyon sokat segíthet abban, hogy megtaláld a neked megfelelő, lehető legegészségesebb sampont, de ennél is jobb megoldás lehet, ha a hajad teljes mértékben egészségesen tartod tisztán, natúrkozmetikumok segítségével.
Erre jelenthet megoldást a szappannal való hajmosás. Ez talán első ránézésre nem túl bíztató, de néhány apró trükkel a szappanos hajmosás nagyon látványos eredményeket hozhat a tiszta, és tényleg egészséges hajért.
Természetesen itt nem a sima mosószappanról beszélünk, hiszen a drogériák polcain és az interneten már nagyon sok olyan lehetőség áll rendelkezésre, melyek esetében a gyártók kimondottan a haj mosásra készítenek, különleges összetevőkből előállított szappanokat.
Miért jó a szappanos hajmosás?
Ha elolvastad a főcímben ajánlott cikkünket, melyben a samponok káros hatásairól beszélünk, azt hiszem arról már nem kell meggyőzzelek, hogy a sampont jobb mellőzni. Azért arra kevesen vagyunk hajlandóak hogy teljesen nélkülözzük a tisztító hatású szereket, ezért alternatív megoldás után kell néznünk.
Nálam az elsődleges szempont a szappanra való áttérésben a káros anyagok mellőzése volt. A második pedig a haj zsírosodásának megszüntetése, végül pedig a tudatos szépségápolás egy lépéseként próbáltam bevezetni.
A szappan kiválasztása
A szappan készítése során rengeteg lehetőség nyílik arra, hogy különböző, a haj számára kimondottan egészséges és tápláló anyagokkal dúsítsák az összetevőket. Nézzük, hogy mely alapanyag miben segíthet?
Ricinusolaj:
A ricinusolaj hajra gyakorolt jótékony hatására az utóbbi időben nagyon sokat lehet hallani. Ezt személyes tapasztalatom is alátámasztja, így az első hajmosó szappanom megválasztásakor az összetevők között megjelenő Ricinusolaj volt a döntő.
Teafaolaj:
A teafaoajat fertőtlenítő és gömbaölő hatásáráról már jól ismerjük. Ilyen módon hajmosó szappanunkba is jól jöhet: segít helyreállítani a fejből egészségét, fertőtleníti azt, és segít a zsírosodás csökkentésében.
Olívaolaj:
A ricinusolajhoz hasonlóan az olívaolaj hajra gyakorolt jótékony hatásáról is sokat hallunk. Hidratál és táplál, a benne lévő vitaminok pedig egészségessé varázsolják a hajtincseket. Ezen kívül a szappan az olívaolaj hatására jobban habzik, így könnyebb a felvitele.
Szőlőmag-olaj:
Nálam a szappan kiválasztásánál fontos szempont volt a szőlőmag-olaj is, hiszen ez az az alapanyag, amely segít, hogy hajad a mosás után könnyebben kifésülhető legyen. Ezzel együtt sikerült elhagynom a hajvég ápolómat, amely szilikon tartalma miatt nem tett jót hajamnak.
Kókuszolaj:
A kókuszolaj híres a hidratáló hatásáról, amelyet hajadon is kifejt. Segít megelőzni az újabb töredezések kialakulását, és erősíti, regenerálja a hajszálakat.
Citrus olaj:
A vitaminban gazdag összetevő a fejbőrt serkentve, valamint a haj belsejébe hatolva táplálja a töredezett tincseket, és a haj növekedését is serkenti.
Kamilla:
Kamillateával egyébként is egészséges hajat öblíteni, de sokkal egyszerűbb a dolgunk, ha ez a gyulladáscsökkentő és erősítő hatású növény a hajmosó szappanunkban is megtalálható.
Agyag:
A szappanok összetevői között több féle agyaggal is találkozhatunk. Ezeknek közös vonása, hogy nagyon jól táplálják a hajat, és segítenek eltüntetni a szennyeződéseket anélkül, hogy a fejbőrt nagyon kiszárítanák, vagy azt a zsírréteget is eltüntetné, amire a hajnak szüksége van egészsége megőrzéséért.
Holt-tengeri iszap:
Az iszap összetevőt én kevesebb helyen találtam meg, pedig nagyon hasznos kis alapanyag. Leglátványosabb hatását a hajhullás csökkentésével fejti ki olyan módon, hogy a hajhagymákat belülről táplálja.
Természetes illóolajok:
A szappanodnak – és ezzel együtt hajadnak – finom illatot kölcsönöz anélkül, hogy károsítaná annak szerkezetét.