Nem kell főzőiskolába menned ahhoz, hogy úgy főzz, mint egy profi szakács. Mutatunk 6 módszert, ami nagyon egyszerű, mégis sokat számít. Bár sokan elkövetik ezeket a hibákat, te ezentúl nem fogod!
Minden legyen egy helyen
Tehát előre készíts ki minden hozzávalót használatra készen, például ha omlettet készítesz és teszel bele sajtot, sonkát, paprikát, akkor előre le kell reszelni, felkockázni, mielőtt bekapcsolnád a gáztűzhelyet. Ez abban is segít, hogy ne főzés közben derüljön ki, hogy valami nincs és nem vonja el semmi a figyelmed, így kisebb az esélye, hogy odaég, vagy túlfő az étel.
Minél élesebb a kés, annál jobb
Egy éles kés ijesztőnek tűnhet, pedig valójában minél élesebb, annál biztonságosabb. Ha egy életlen késsel vágsz, nagyobb erőt kell kifejtened, ami gyorsan balesetekhez vezethet. Egy késélező rendszeres használata segíthet csökkenteni a valószínűségét, hogy szeletelés közben a kés megcsúszik és sokkal szebben is lehet dolgozni vele.
Takaríts főzés közben
Az egyik legegyszerűbb módszer, ha kiteszel egy nagy tálat a pultra és azt használod szemetesnek. Gyorsan beleteheted a zöldséghéjakat, maradékot és egyszerűen kiöntöd a komposztba vagy szemetesbe, ha végeztél. Azt se hagyd, hogy a koszos edények és eszközök felgyűljenek a munkafelületen, szánj rá néhány percet, hogy betedd a mosogatógépbe és letöröld azt a felületet, ahol dolgozol.
Megfelelően ízesíts (a só minden)
Ne kövesd el a kezdők jellegzetes hibáját egy ízetlen étel feltálalásával. Hogyan? Főzés közben folyamatosan kóstolgatnod kell. Egy tartóba tegyél kanalakat a kóstoláshoz és mindet csak egyszer használd, hogy elkerüld az esetleges fertőzéseket. Ha ízetlennek érzed, jó eséllyel tudod korrigálni több sóval, arra viszont ügyelj, hogy ne sózd túl, ezt úgy tudod elkerülni, ha többször teszel bele keveset. Nagyjából 30 centiről szórd bele a sót, így nem egy helyre megy majd (+ az édességekbe is nyugodtan mehet egy csipet só).
A hőfok az ízre is hatással van
Egyértelműek tűnik, de az az étel, amit forrón kellene tálalni sokkal finomabb is forrón, mint melegen (vagy ami még rosszabb, hidegen). Kutatások szerint az agy sokkal finomabbnak és ízesebbnek érzi az ételt, ha melegebb.
Használd otthon az egy be-egy ki módszert
Rengeteg étel megy kárba, úgyhogy ez a módszer nagyon hasznos lehet. Egyszerűen arra utal, hogy elsőként a régebbi hozzávalókat, termékeket kell felhasználni és a hűtőben, kamrában is ezeket kell előre helyezni, így szem előtt vannak és könnyen hozzáférhetők és tudod, hogy ezeket kell elsőként elhasználni, így nem kell végül kidobni.