A fast fashion elterjedésének köszönhetően a divatipar vált a világ második legnagyobb szennyezőjévé a fosszilis üzemanyagipar mögött. Bemutatjuk, hogy hogyan tehetsz te magad is a fast fashion terjedése ellen!
Rengeteg ruhát csupán néhány alkalommal visel csak az ember, mielőtt megunná, és kidobná azokat. Néhányan ehelyett használt üzleteknek adják (vagy jótékonysági célokra adományozzák) őket. Azonban még a használtruha üzletek is csak a kapott termékek 15%-át képesek újra eladni, ugyanis a többi általában nem felel meg a minőségi elvárásoknak és elősírásoknak – ezek mennek a kukába.
A fast fashion viszonteladók évente 52 új szezont indítanak be. A hirdetések segítségével arra ösztönzik a fogyasztókat, hogy megpróbáljanak lépést tartanai a rendszeresen váltakozó „trendekkel”. Ez azonban súlyos környezetvédelmi problémákhoz vezetett, és eltorzítja sokak önmagáról alkotott képét is.
Az alábbiakban néhány tippet gyűjtöttünk össze a fast fashion trend megfékezése céljából.
Vásárolj használt ruhákat
Mivel a fast fashion szezonok hetente változnak, az új ruhadarabokat a gondolatnál is gyorsabban gyártják. Ha azonban használt ruhákat vásárolsz, azzal hozzájárulsz az új termékek fogyasztásának csökkenéséhez, ami kevesebb új megrendelt ruhát jelent majd. Mellesleg a használtruha üzletekben szuper dolgokat lehet találni, méghozzá az eredeti ár töredékéért.
Alakíts ki egy „kapszula” ruhatárat
Valószínűleg neked is egyszerűbben indulnának a reggeljeid, ha nem kellene minden nap azon törnöd a fejed, hogy mit vegyél fel. A kapszula ruhatárak ebben segítenek. Egy kapszula ruhatár összesen legfeljebb 30, jó minőségű kedvencedből áll – és csak ezekből! Hogy a legtöbbet hozhasd ki kapszula ruhatáradból, először válogasd bele a legfontosabb darabokat, amik könnyedén viselhetők egymással, így akár több szerepet is betölthetnek, több öltözékben is.
Válassz etikus ruhákat
Légy figyelmes, ha etikus módon gyártott ruhákat indulsz vásárolni. Egy ruhadarab többféle szempontból lehet fenntartható (vagy nem fenntartható). Például hol készült? Ha a világ egyik túlsó csücskében, akkor az ideszállítása messze nem minősül környezetbarátnak, hiszen rengeteg káros anyagot bocsátottak ki eközben.
Nem árt odafigyelni az árára és a minőségére sem – ha egy ruha olcsó, és láthatóan rossz minőségű, akkor valószínűleg nem tart majd sokáig, és oda a fenntarthatóság ezen szempontjának.
Csak annyit vásárolj, amennyire tényleg szükséged van
A legtöbben „bűnösek” ilyen szempontból – sokan jóval több ruhát vásárolnak, mint amennyire tényleg szükségük lenne, behódolva ezzel a fogyasztói őrületnek. Ehelyett próbáld meg jobban értékelni mindazt, ami már a szekrényedben található, és hozd ki belőlük a legtöbbet – alakíts ki új stílusokat meglévő ruhadarabjaidból!
Tanulj meg varrni
Nem azt mondjuk, hogy minden ruhád saját kezűleg készítsd el magadnak, de egy kis varrótudás sokat segíthet meglévő ruhatárad karbantartásában. Egy-egy apróbb szakadás, vagy leesett gomb általában könnyedén helyrehozható, és már maga az is pozitív érzéssel tölt majd el, hogy tettél valamit ruháid épségéért (és nem mellesleg azért, hogy a kuka helyett visszakerülhessenek a szekrénybe).
Moss ritkábban, és száríts lógatással
Ruháid élettartamát azzal is meghosszabbíthatod, ha ritkábban mosod őket. Miután néhányszor felvetted őket, tedd ki őket a napra, hogy a baktériumok elpusztuljanak benne. Mosáskor válassz hideg programot, és ne centrifugázz, hogy megőrizd a szövetek állapotát.