Az egészségügyi szakértők egyetértenek abban, hogy a jólétünkre, közérzetünkre hatással van az alvás, étrend és mozgás is. Az pedig valószínűleg senkit nem ér meglepetésként, hogy a jó éjszakai alvásra az is hatással van, hogy mit eszünk. Az étkezés ideje és rendszeressége is befolyásolja az alvás minőségét és az anyagcserét is. Úgyhogy mik a legjobb – és legrosszabb – étkezési szokások az alvás szempontjából? Ezekről lesz most szó!
Legyen egy rutinod
Legyen rendszer az étkezésekben a nap folyamán és közöttük, illetve vacsora után nem kellene nassolni. A rendszertelen evés rossz hatással van az alvásra és ez oda-vissza igaz. A kevés alvás is okozhatja, hogy rossz döntéseket hozunk az étkezéssel kapcsolatban. Ha jelentős változás következik be a kalóriabevitelben, abban, hogy mit eszünk és a tápanyagokban, az is okozhat álmatlanságot, kialvatlanságot. Minél inkább tudsz tartani egy rendszert az étkezési szokásokkal kapcsolatban, annál jobb!
1-2 órával lefekvés előtt már ne egyél
Ha nem sokkal lefekvés előtt eszel, az tönkre teheti az alvást, különösen, ha általában nem szoktál. Azok esetében is, akik többnyire szoktak enni, mielőtt aludni mennének, mert olyan a beosztásuk, csak módjával kellene és kerülni a nagy adagokat.
Egyél sok proteint
Ahelyett, hogy olyan étrendet folytatnál, ami zsírban gazdag, inkább proteinben dús táplálékot válassz. A fehérjében gazdag ételek ugyanis javítják az alvás minőségét, míg a zsírosabbak negatív hatással lehetnek az alvás idejére. Továbbá bizonyos ételek, mint a tej, meggy és kivi is segíthetnek.
Este már ne fogyassz koffeint
Az alkoholos italokat, energiaitalokat, olyan ételeket vagy innivalókat, amik koffeint tartalmaznak (mint az étcsokoládé, kávé, tea) mindenképp kerülni kellene lefekvés előtt. Az alkohol ugyanis növelheti az esélyét a rémálmoknak, horkolást okozhat, akár légzéskimaradást, sőt extrém esetekben még alvajárást is előidézhet. A koffein pedig megnehezítheti az elalvást és rövidítheti az alvás hosszát.
Ne egyél a TV előtt
A TV előtt hajlamosabbak vagyunk többet enni, mivel nem az étkezésre figyelünk, ami a korábban említett okok miatt negatívan hathat az alvásra.