Ennivaló videó néhány nagyon beszédes kisbabáról, akik egyszerűen nem tudják abbahagyni a fecsegést! A szülők büszkesége és boldogsága ilyenkor mérhetetlen!
Kevés olyan pillanat van, ami olyan fontos egy kisbaba életében, mint amikor az első szó elhagyja a pici száját. Ehhez talán csak az mesés első lépések foghatók.
A kisbabák és a beszéd
Eleinte a kisbabák csupán sírással kommunikálnak. Hangosan és gyakran. Szerencsére idővel egy jelentős lépést tesznek majd a fejlődésben, ami lehetővé teszi számukra, hogy szavakkal is kifejezhessék magukat. Akárcsak az első lépések, az első szavak sem jönnek azonnal. A sírás mellé hamarosan megérkezik gügyögés is – a pici ilyenkor kísérletezik először a hangokkal: figyeli a reakciónkat, válaszolni próbál, és kezdetleges, mégis nagyon fontos emberi kapcsolatokat épít. Amikor a babák ’beszélni’ kezdenek, először természetesen nem fogjuk érteni, hogy mit szeretnének mondani. Ez a kezdetleges beszéd sokat elmond a csecsemő tanulási készségéről az alapján, hogy hány hangot volt képes megjegyezni és leutánozni.
Mennyi idősen számíthatunk arra, hogy babánk beszélni kezd?
A csecsemők első hangjai
Születésüktől kezdve eleinte magánhangzó-szerű hangokat hallhatunk a kisbabáktól. Ezt 2-3 hónapos korukra kezdetleges mássalhangzók is kiegészítik. A gügyögés általában a negyedik hónapban kezdődik. A leggyakoribbak a p-b-m hangok, mert ezeket a legkönnyebb megalkotni – csupán az ajkak összeérintése kell hozzá.
Hogyan segíthetjük kisbabánk beszédfejlődését?
Többféleképpen is hozzájárulhatunk, hogy a pici egyre több hangot tanuljon meg, és megértse a különböző szavak jelentését.
- Beszélgess gyakran a picivel – ez a legfontosabb pont mind közül. Minél több beszédet hall, annál több dolgot tanulhat meg
- Mindig hagyj időt, hogy feldolgozza, mint mondtál neki – néhány szó után várj egy kicsit és figyeld a reakcióit
- Próbálj más hangnemekben és szótagolva beszélni, hátha megpróbál utánozni, és új hangokat tanulni
- Magyarázd el neki a gügyögése jelentését – ha hangokat formál, és közben körülnéz, mintha keresne valamit, akkor előfordulhat, hogy például szomjas. Kérdezd meg, hogy szomjas-e, és mutasd meg neki a cumisüveget.
- Több kutatás eredménye is arra utal, hogy minél több szót hall egy újszülött csecsemő, annál jobban fejlődik a nyelvi készsége. Éppen ezért használjunk érthető, valódi szavakat, mikor a kisbabával beszélünk, hogy minél többet tanulhasson!