Arany vagy ezüst, aranyozott vagy ezüstözött ékszerek. Tárolásuk és ápolások egyformán fontos, hogy sokáig megőrizzék ragyogásukat. Íme néhány ötlet és tipp, hogy hogyan tárold és ápold ékszereidet.
Hogyan tisztítsuk ékszereinket?
Egyszerűbb, hétköznapi ékszereinket magunk is megtisztíthatjuk, de a kényesebb ékszereink tisztítását és a mozgó alkatrészek, zárak ellenőrzését viszont bízzuk ötvösre! Íme néhány praktika a házilagos, de szakszerű tisztításhoz.
Az ékszereket soha ne tisztítsuk agresszív vegyszerekkel, vagy súrolóporral, mert csúnya, mély karcok keletkezhetnek a felületen. Jól alkalmazható pl. a hagyományos, folyékony mosogatószeres víz. (Gyöngyös ékszereknél nem ajánlatos!) Egy tálkában jó forró vízben kevés mosogatószert föloldunk, majd a puha szőrű kefével áttisztítjuk az ékszert, ha az nem tartalmaz szerves eredetű drágakövet (csont, borostyán, gyöngy, stb.) ez esetben ki is főzhetjük a tárgyat.
Drágaköves ékszereknél, főleg gyémántnál gyakori, hogy a kövek „alján” zsíros szennyeződések rakódnak le, melyek nagy mértékben rontják a kövek ragyogását. Fontos, hogy lehetőleg soha ne krémezzük be testünket, kezünket úgy hogy rajtunk vannak ékszereink, mert a kövekre rögtön rátapad a krém és „megvakítja” azokat. A gyűrűk belsejében lerakódó szennyeződések bőrpírt, viszketést, szélsőségesebb esetekben kisebesedést, ekcémát is okozhatnak. Ilyen esetekben sokat segít, egy lúgos oldatban (pl. mosogatószerben) való kifőzés. Tökéletes eredményt persze csak az ultrahangos tisztító ad. Esetleg ebből is érdemes otthonra beszerezni egyet, bár nem olcsó, de egyszerűen kezelhető és kis helyen is elfér.
Ezüst ékszerek szürkés-feketés elszíneződését timsó vizes oldatában való kifőzéssel orvosolhatjuk. Ekkor vigyáznunk kell, hogy az edény legyen jénai üveg, vagy rozsdamentes acél, esetleg réz, de semmiképpen ne vas (ez esetben rózsaszínes elszíneződés lesz látható a tárgyon). Az ékszerek mennyiségétől függően 1-2 evőkanál háztartási boltokban kapható kristályos timsót oldok föl 1-2 liter vízben. Beleteszem az ékszereket, vagy ezüst használati tárgyakat (ezüst nyelű kést nem szabad!) és kb. 70-80 fokra melegítve ezen a hőmérsékleten tartom szükség szerint 10-15 percig. Ez idő alatt az ezüst visszanyeri szép fehérségét. (A kénmájjal kezelt ezüstékszereknél ez a módszer nem mindig hatásos.)